Tracks and Traces
Umetnici: Andreas Fogarasi i Saša Tkačenko
Kustoskinja: Katharina Schendl
Mesto: Muzej grada Beograda / Resavska 40b
Vreme trajanja: 16.5. – 6.6.2015.
Izložbu podržali:
Austrijski Kulturni forum Beograd, Muzej grada Beograda, Barta & Partner i Moritz Eis
Bila je nedelja, a radnja je bila zatvorena, ali prijatelj i ja sišli smo autobusom u grad samo da potvrdimo da se zaista radi o dobavljaču vrelog voska. Naravno, u izlogu su selotejpom bila zalepljena njihova tri atraktivnija proizvoda sa zagonetnim i primamljivim nazivima – „LiveR ThanYou‘ll Ever Be“, „Seems Like a Freeze Out“, Yellow Matter Custard – šta?
Šverceri su oduvek bili nevidljivi u široj urbanoj skali, ali su igrali važnu ulogu u životu i kulturi ulice u svakom gradu. Kroz „marketing iza fasade“ nikada se nisu mešali sa kompanijskim bilbordima i vrlo vidljivim načinima oglašavanja.
Fogarasijeve svetleće reklame „Digital Justice“ i „Sound Traveller“ proistekle su od reklama dve kompanije koje prodaju piratske kopije zapadnih pop diskova u Srbiji. Ironični nazivi na šaljiv način bave se disbalansom lokalnih i globalnih ekonomija. Znaci su uniformno dizajnirani i bez ikakve veze sa poznatim proizvodima široke potrošnje i čiste su iluzije želje i dostupnosti formulišući istovremeno politički zahtev za pravdu i slobodan protok ljudi i informacija.
Šta to oblikuje grad? Šta se krije iza materijala? Šta je njegov identitet? Kako on zvuči?
Pod uticajem urbanih prostora i referenci na postojeće ili fiktivne prostore, Fogarasi i Tkačenko se bave ponovnim čitanjem grada Beograda kroz sećanja na materijalnost i zvuk. Istražujući odnos između arhitekture i predstavljanja kulture, oba umetnika slede put promena u urbanim prostorima i uslovima njihove percepcije u svakodnevnom životu.
Preokupirana utopijama i puna pitanja o socijalnim idejama, Tkačenkova 1:1 replika ostataka nedovršenog Muzeja revolucije, koja se nalazi u potpuno zaboravljenom parku na Novom Beogradu, istražuje na narativni način istoriju gradskih lokacija, njihovo prisustvo i nestanak tokom vremena, trenutne dokaze o njihovom postojanju u našoj sredini i svakodnevnoj realnosti, koji ne zavise samo od političkih i ekonomskih okruženja, već i od naših ličnih konstrukata i predstavama o gradu.
Putovanje zvuka, pesme – nastale od usta do usta, od mesta do mesta, odražava intimne uspomene, ali iako je svačija priča drugačija, pesma ipak ostaje ista.