- Razgovori, Registrator
- 24.10.2024.
-
0
120
Supervizuelna u studiju – JUGOŠPED
Supervizuelna u studiju je ovom prilikom posetila ateljee umetnica Lidije Delić, Nine Ivanović i Marije Šević u zgradi Jugošped na beogradskom sajmu. Sa umetnicama smo razgovarale o problemima sa kojima se susreću savremeni umetnici u Beogradu, primarno u pogledu nedostatka uređenih prostorija za rad. Nakon tri godine rada u Jugošpedu, a na stogodišnjicu postojanja same zgrade (zgrada nekadašnje fabrike hartije „Jugošped“ podignuta je između 1921. i 1924. godine po projektu arhitekte Karla Haniša), preko 50 likovnih umetnika i muzičara prinuđeno je da napusti iznajmljene radne prostorije i iznova se upusti u ponovnu potragu za ateljeima.
Projekat „Prostori za rad“, autora Lidije Delić, Nine Ivanović, Marije Šević i Nemanje Nikolića, reaktualizuje dugotrajni problem nedostatka prostora za umetničko stvaralaštvo u Beogradu, ujedno predlažući dugoročno rešenje ovog višedecenijskog problema kroz inicijativu prikupljanja sredstava za izgradnju, kupovinu ili dugoročni zakup adekvatnog prostora za ovu namenu: „Kao što su za bavljenje bilo kojim sportom, i za postizanje rezultata u okviru njega, potrebne hale, bazeni, stadioni, tako su i za postizanje rezultata u polju vizuelne umetnosti potrebni prostori za rad umetnika. Neophodno je sistemsko rešenje“ istakao je Nikolić.
Umetnički protest, jedan od segmenata projekta „Prostori za rad“ održan je 23. oktobra na Cvetnom trgu u Beogradu kao deo izložbe „Trag“ 60. Oktobarskog salona u Beogradu, kustosa Dobrile Denegri i Lorenca Balbija.
U okviru paviljona na Cvetnom trgu moguće je pogledati video rad Nine Ivanović „Ovo (ni)je naš prostor“ koji dokumentuje poslednju fazu iseljenja iz napuštenog i devastiranog Jugošpeda; prostornu instalaciju „Dobro došli, ovo je nigde“ Nemanje Nikolića koju čine vrata nekadašnjih ateljea iz Jugošpeda koja su sukcesivno skidana kako su umetnici napuštali svoje prostorije, a na koje je Nikolić ispisao različite fraze, pitanja, komentare; neonski natpis „Kultura non–stop“ Marije Šević postavljen na izložbeni kiosk ironično sugeriše da je stanje u kulturi neretko prepušteno logici tržišta, odnosno prirodi potrebe i potražnje; kao i rad „Kamen temeljac“ Lidije Delić, akvarel sa motivom prvog kamena temeljca, nove, optimističnije projekcije budućnosti u kojoj će rešenje problema biti rešeno zahvaljujući kolektivnoj inicijativi i sudelovanju.
“Smatramo da je vreme za novu aktivaciju solidarnosti, saradnje, zajedničkog delovanja i povezivanja, kako kolega sa scene i iz umetničkih institucija i udruženja, tako i šire javnosti i privatnih inicijativa koje bi podržale umetničko stvaralaštvo i slikare, vajare, grafičare, novomedijske umetnike, koji se njime bave. Sa ciljem da pronađemo partnere i zajednički način da dugoročno obezbedimo prostore za ateljee, pokrećemo udruženu kampanju – Prostori za rad!” – autorski tim.
Poslednja vest o predstojećoj sudbini zgrade Jugošped, u trenutku pisanja ovog teksta, jeste da će se u nju useliti Muzej Nikole Tesle.
Razgovor sa umetnicama možete pogledati na našem YouTube kanalu (LINK).