- Sneak peek
- 09.11.2014.
-
0
3645
Srđan Veljović u SKC-u
Das Unheimliche koncept kao praktična alatka, fotografije
Večeras u 19h otvara se izložba Srđana Veljovića u galeriji SKC-a. Izložba je bila predstavljena u Gradskoj galeriji Požega u oktobru ove godine.
–
Pojam Das Unheimliche je u velikoj meri neprevodiv. Umetnica i teoretičarka umetnosti dr Mariela Cvetić je u nedavno objavljenoj studiji Das Unheimliche, psihoanalitičke i kulturalne teorije prostora pokušala da kroz svoja istraživanja ovaj pojam razmatra i rasvetli kroz njegova mnogostruka značenja:
„Etimologija reči Das Unheimliche je izvedena iz semantičkog jezgra Das heim – dom, odakle heimlich – pripadati kući. Nemačka reč Heimat znači zavičaj, rodna zemlja (gruda). Dom, pre nego građevina, a postoje i mnoge kombinacije kao Heimatstadt (rodni grad), Heimatland (rodna zemlja), Heimaterde (rodno tlo), Heimatliebe (rodoljublje).
Das heim istovremeno znači i nešto što je skriveno tako da ga drugi ne mogu videti, nešto držano po strani od drugih, ali najbolje biva izraženo peudonegacijom Das(Un)heimliche. Radi se o uznemiravajućoj, čudnoj blikosti između poznatog i nepoznatog – kada se poznato promalja ispod nepoznatog oblika/pojave ili kad se to nepoznato otkriva kao blisko, poznato. Semantička oblast reči Das heim (nešto što se podrazumeva kao blisko) postaje semiotički kod gde različita značenja i njihove konstelacije uspostavljaju horizont očekivanja.
Tako je Das Unheimliche na izvestan način podvrsta Das Heimliche, ne njegova negacija već pozitivni izdanak. Das Heimliche je homonim specijalne vrste: istovremeno znači i domaće, poznato, ali i nepoznato, strano, tajanstveno – Das Heimliche se dakle neobjašnjivo (unheimlich), pretvara u svoj opozit. I to je mesto gde nastaje obrt: upravo zbog nemogućnosti potpunog razumevanja pojma, zbog toga što se pojam opire adekvatnom objašnjenju, što se ne da – on postaje zastrašujući.
Das Unheimliche u značenju čudan (eng. unfamiliar, uncanny, eerie, sinister), jeste negacija prvog značenja (Das Heimliche) – premda oba značenja koincidiraju. U definisanju termina ponekad izgleda da je intuicija ta koja preuzima inicijativu i usložnjava odnos familijarnog, bliskog i čudnog. Zastrašujućeg. Specifičnost Das Unheimliche je u činjenici da je nešto zastrašujuće ne zbog toga što je nepoznato ili novo već iz razloga što ono što je bilo poznato sada nekako, postaje čudno.“
–
Serijom fotografija se namerava popuniti to mesto, ta neprevodivost, kroz različite vizuelne narative. One su pokušaj konstrukcije fenomena Das Unheimliche kojim se u velikoj meri opisuju naša sadašnjost, egzistencija, životi.
Isprekidanost i ekscesnost, necikličnost, sva obeležja naše realnosti, nameću diskontinuitete koji iscrpljuju i zastrašuju. Poznato, naučeno nam se vraća dovoljno modifikovano tako da kompro-mituje i čini nekorisnim naše iskustvo, namećući nelagodnost koja uznemirava. Nemogućnost otpočinjanja kontrolabilnog ciklusa koja rasipa energiju; iscrpljujuća entropija nam vraća našu realnost izmenjenu. Isto, a neprepoznatljivo. Brutalne varijacije konteksta koje naš tekst čine nepreciznim i neupotrebljivim, jesu karakteristike kako naše realnosti, tako i Das Unheimliche pojma.
Sa ovim pretpostavkama su oblikovane fotografije, na način da je serija vizuelnih uzoraka našeg iskustva nastajala prepoznavajući tragove Das Unheimliche koncepta ne znajući mu ime, uspostavljajući obrise i donoseći radost prepoznavanja.
Taj odnos simetrije, odraza i potonjeg ispunjenja – sistematizacije nepoznatog, koje je time postajalo poznato, uviđanje relacija i njihovih korespodentnosti – izomorfizma, jeste konačno dovelo do razumevanja, katarze.
Konkretizujući izrečeno i izražavajući ga u ravni slike, doživljavamo sledeće iskustvene susrete:
Različiti vizuelni uzorci grada, grada koji je poznat, u kome se živi, a koji nam se obraća na iznenađujući način.
Serija fotografija koje dočaravaju situacije bega, eskapizma; želje za konstrukcijom predvidljivosti i potom iskoraka u zadovoljstvo i lepotu. I proizilazeća nestabilnost, neizdrživa nestabilnost i nemogućnost zadržavanja željene pozicije. I ponovni pokušaji. Dirljivo i vredno poštovanja. I tako sklisko.
Kuća. Neposredano i najmanje rizično nastojanje da se osvetli koncept Das Unheimliche. Pusta. Odlazak, napuštanje. Mnoštvo razloga, jakih, različitih razloga ne znače ništa. Predvidivost.
*Mariela Cvetić, Das Unheimliche, psihoanalitičke i kulturalne teorije prostora, izdavač Orion art i Univerzitet u Beogradu – Arhitektonski fakultet Beograd.
–
–