- Sneak peek
- 10.11.2013.
-
0
5019
Radomir Damnjanović Damnjan
Posetili smo atelje Radomira Damnjanovića Damnjana i zabeležili radnu atmosferu i način na koji umetnik radi. Damnjan je pripremao izložbu koja je u toku u Galeriji Rima.
Radomir Damnjanović Damnjan rođen je u Mostaru 1935. godine, godine detinjstva i školovanja proveo je u Beogradu. Slikarstvo je studirao na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu gde je diplomirao je (1957) i magistrirao (1959).
Od 1958. priredio je veliki broj samostalnih izložbi iz regiona izdvajamo Zagreb galerija Gorgona (1962) u evropi, pretežno italija, Fondacija Mudima i galerija Federico Bianchi Contemporary Art, Milano, kao i veliki broj kulturnih centara Beograd, Zagreb, Ljubljana, Milano, Torino, Modena, Đenova, Cirih, Tibingen i dr. Kao predstavnik Jugoslavije izlagao je na nekim od najznačajnijih međunarodnih izložbi: Bijenalu mediteranskih zemalja u Aleksandriji (1961), Bijenalu u Sao Paulu (1963. i 1981), Dokumentima u Kaselu (1964), Bijenalu mladih umetnika u Parizu (1965), Bijenalu u Veneciji (1966. i 1976), Bijenalu u Tokiju (1967).
Dobitnik je značajnih domaćih i inostranih nagrada i priznanja iz oblasti likovnog stvaralaštva: Nagrade Vanda Svevo na VII bijenalu u Sao Paulu (1963), Nagrade „Nadežda Petrović“ na III memorijalu Nadežde Petrović u Čačku, Oktobarske nagrade Beograda (1964), Nagrade I anala mladih u Beogradu (1965), Prve nagrade na III trijenalu u Beogradu (1967), Prve nagrade na Salonu u Zadru i Prve nagrade na Internacionalnom bijenalu Danubius (1968), Nagrade na II festivalu video umetnosti Arte video in Europa u Lokarnu (1981), Nagrade „Nadežda Petrović“ na memorijalu Nadežde Petrović u Čačku (1986) i Nagrade „Sava Šumanović“ (2011).
Damnjanovi radovi se nalaze u najznačajnijim muzejskim zbirkama u Srbiji i regionu (Narodni muzej i Muzej savremene umetnosti u Beogradu, Savremena galerija Zrenjanin, Muzej Macura-Zenit 1 u Novim Banovcima, Muzej savremene umetnosti u Zagrebu, Zbirka Marinka Sudca, Muzej moderne umetnosti u Ljubljani i dr.) a istovremeno su i deo umetničkih zbirki važnih svetskih muzeja (Narodna galerija u Pragu, Muzej moderne umetnosti – Centar Žorž Pompidu u Parizu, Muzej XX veka u Beču, Muzej Gugenhajm (Kolekcija Mekgrou Hil) i Biblioteka Muzeja Moderne umetnosti (MOMA) u Njujorku, Muzej konceptualne umetnosti (MOCA) u San Francisku i dr. i uticajnih privatnih kolekcija i galerija (Beograd, Milano, Amsterdam, Brisel, Zagreb, Tibingen, Prag, Antverpen, Njujork).