Grafička kolonija mladih
Ovog leta se, slobodno mogu reći već tradicionalno, održava nekoliko aktivnosti koje potpisuje zanimljiva inicijativa pod imenom Grafička kolonija mladih (GKM). Prenosimo vam razgovor sa organizatorkom, Bojanom Petković.
Kako je nastala GKM?
Grafička kolonija mladih nastala je 2010. godine na moju i inicijativu još nekoliko kolega (Nikole Velickog i Milorada Vukanovića) kada smo imali izložbu radova nagrađenih na XIV bijenalu studentske grafike koja je te godine predstavljena u Kuršumliji. Pošto se Kuršumlija nalazi u blizini Prolom banje, svratili smo u moju porodičnu kuću gde se zapravo i rodila ideja koja nekim čudom živi i nakon četiri godine :).
Kako si rešila da organizuješ baš koloniju?
Većina umetničkih kolonija ima tradicionalnu notu ili su zbog nedostatka novca i ideja degradirale kvalitetom pa nisu preterano popularne među umetnicima mlađe generacije. Pored toga nije postojala specijalizovana grafička kolonija za mlade umetnike.
Prvobitna ideja je bila da se pozovu studenti završnih godina grafike i mlade ali iskusnije kolege u usponu karijere. Sada se to transformiše pa se ciljna grupa proširuje i na umetnike iz drugih vizuelnih oblasti i dizajna. U fokusu nije samo grafika već i ostale grafičke, odnosno štampane forme (knjige, fanzini, plakati, majice, 3D objekti).
Šta GKM nudi učesnicima, kakvi su uslovi rada?
Nekako se spontano desilo da je najviše u fokusu sito štampa, ali postoji i radionica u kojoj se može raditi duboka i površinska štampa (akvatinta, bakropis, suva igla, linogravura, linorez…). Pored toga svake godine se priprema drugačiji program u odnosu na prethodnu godinu. Jedne godine je na primer bila i radionica štampe na keramici koju je vodio vajar Veljko Zejak, a prošle godine u saradnji sa Isidorom Nikolić, napravljena je publikacija sastavljena od devet ručno povezanih knjižica štampanih u tehnici sito štampe. U tom projektu je učestvovalo nas devetoro, a program je podržan od strane Europapier-a i Symbol-a.
Ove godine program kolonije sastavljen je iz nekoliko programskih celina koje se održavaju u Beogradu i Prolom banji. Za sada su se već održale radionice sito štampe ukrasnog papira u U10 galeriji u Beogradu, koje su trajale tri nedelje i koje smo vodili Mane Radmanović, Isidora Nikolić, Marija Grahovac i ja. Na radionicama je učestvovalo 16 učesnika, a rezultati su predstavljeni nakon radionica u istom prostoru u formi dizajniranih ukrasnih papira i upakovanih poklona koji su dali neku novu dimenziju samom printu.
www.graphicartcolonyforyouth.tumblr.com
Trenutno je u toku kolonija u Prolom banji, koja je koncipirana više kao rezidensi program u kome će narednih nedelju dana boraviti i raditi šest umetnika, ilustratora i dizajnera. Nakon toga je u planu još jedan program koji će okupiti četiri umetnika i četiri kustosa, odnosno istoričara umetnosti. Oni će zajedno raditi na stvaranju publikacije, odnosno ručno rađene umetničke knjige, štampane u tehnici sito štampe u ograničenom tiražu od 30 primeraka. Knjiga prati vizuelni i narativni dijalog između učesnika, a tema je definisana kroz odnose i probleme unutar srpske savremene umetničke scene.
Projekat je podržan od strane ministarstva kulture republike Srbije, Europapier-a, Symbol-a. i firme Proto
www.graphicartcolonyforyouth.tumblr.com
Ko su ljudi koji su do sada prošli kroz GKM?
Do sada je kroz koloniju prošlo preko pedeset učesnika, uglavnom vizuelni i street art umetnici starosti do 35 godina, dizajneri, teoretičari i istoričari umetnosti. Pored učesnika tu su saradnici i mentori sa kojima kreiram program, Isidora Nikolić, Mane Radmanović i Marija Grahovac. Takođe u poslednje dve godine desila se saradnja i sa Reljom Bobićem na projektima koje je on kreirao i kustosirao, a izvedeni su na koloniji.
A da li su svi učesnici po pozivu ili postoji opcija da se neko prijavi?
Za sada su svi po pozivu ali s obzirom na to da kolonija raste i da ima dosta zainteresovanih za učešće sigurna sam da će u buduće biti otvorenih konkursa za neke od programa kolonije.
Kada bi trebalo da nacrtaš mapu relevantnih tačaka u zemlji, vezanih za grafiku u bilo kom obliku, bilo da su mesta ili događaji u pitanju, kako bi ona izgledala?
Hmm.. Na ovo pitanje nije tako lako dati odgovor s obzirom na to da nema mnogo dešavanja koja se tiču savremene grafike i kulture printa. Mislim da je najveći problem što je sve centralizovano na Beograd, Novi Sad i Čačak i što je dosta tradicionalno orijentisano. S druge strane ima par pozitivnih primera u smislu DIY inicijativa organizovanja radionica, festivala i izložbi ali svakako fale prostori gde bi grafika mogla da se promoviše i prodaje.
Da li znaš šta se dešava “u regionu”, odnosno bivšim jugoslovenskim republikama?
Nažalost ovakva vrsta rezidencijalnih programa i kolonija nije preterano vidljiva van lokalnih zajednica pa nisam sigurna šta se dešava u komšiluku. S druge strane dosta je festivala i konferencija koji se doduše više bave dizajnom, a GKM se nekako klacka između dizajna, savremene umetnosti i savremene grafike.
Šta je potrebno da bi GKM bila vidljivija internacionalno?
E super što si postavio to pitanje! Moram da napomenem da će kolonija ove godine pored ovog glavnog programa ugostiti i tri umetnika iz Evrope (Finske, Holandije i Španije) u septembru, a taj deo programa biće realizovan u saradnji sa kulturnim centrom Grad.
Pošto je GKM samo jedna u nizu akcija u vizuelnim umetnostima u kojima nema profita, da li i kako vidiš budućnost takvih događaja?
To generalno jeste najveći problem na našoj sceni, nedostatak tržišta i fondova koji bi podržali ovakve inicijative jer, kao što kažeš, sistem sam po sebi nije održiv.
S druge strane DIY model zauzima određenu političku i društvenu ulogu, a taj pristup u kombinaciji sa kolektivizmom i još uvek neistrošenim entuzijazmom možda može da promeni nešto na sceni.
–