Beogradski susreti 2013.
Centar za grafiku i vizuelna istrazivanja Akademija već tradicionalno, po sedmi put organizuje Međunarodnu grafičku radionicu „Beogradski susreti 2013“ koja se održava ove godine od 1. do 10. septembra u radionicama Centra za grafiku.
Na ovogodišnjim susretima, pored šest umetnika iz Srbije (Mane Radmanović, Aleksandra Rakonjac, Nenad Zeljić, Milan Blanuša, Jovana Ćosić i Vladimir Stanković), učestvuju i tri umetnika iz Poljske (Dominika Fricovska, Teodor Durski i Tomaš Viniarski), dva umetnika iz Slovačke (Svetopluk Mikita i Tomaš Klepoh) i tri umetnika iz Češke (Jaroslava Severova, Simon Brejha i Jan Čumlivski).
Razgovarali smo sa gospođom Ljiljom Tašić, kustoskinjom Centra za grafiku i organizatorkom Susreta, a zatim učesnicima, Svetoplukom Mikitom i Manetom Radmanovićem.
Ovo je sedma radionica, a prva se dogodila pre trinaest godina. Znači da se Susreti održavaju svake druge godine?
Da, svake druge godine. Jedne godine imamo radionicu, a sledeće godine organizujemo izložbu radova. To nam je raspored od početka, 2001. godine.
Koji je osnovni cilj Susreta?
Komunikacija među umetnicima, koja je veoma važna, razmena iskustava i znanja, ne samo o grafičkim tehnikama, nego i o načinima mišljenja, pristupu radu. Majstori štampe se razlikuju u pristupu radu, svako na drugačiji način dolazi do rešenja. Ovo je izuzetna prilika da se umetnici sretnu, druže i uče jedni od drugih. Sve to podrazumeva istraživački i dijaloški način rada.
Kako ste ove godine napravili izbor umetnika?
Mi, u Centru, istražujemo scenu, kako domaću, tako i internacionalnu i direktno pozivamo umetnike na učešće u Radionici. Naravno, ponekad se desi i da nam neko od umetnika koji su već izlagali kod nas u galeriji, ili učestvovali u nekim našim projektima preporuči umetnika.
Šta ste obezbedili učesnicima radionice?
Kompletne uslove za rad, radionice su vrhunski opremljene, specijalizovane za sve vrste grafičkih tehnika. Imamo i naše grafičare, majstore štampe. Obezbedili smo sav neophodan materijal za rad, smeštaj i hranu. Ovo je jedna od retkih radionica koja obezbeđuje takve uslove.
Format je zadat?
Grafike, na kraju, čine mapu, te je format papira zadat, 50 x 70 cm, a svakako ploča, a samim tim i prikaz su promenljivi. Svaki zemlja učesnica u projektu dobija mapu grafika sa obavezom da je prikaže u zemlji iz koje dolazi. Na taj način se stiče uvid u srpsku grafiku i internacionalnu grafičku scenu. Do sada smo prikupili odličan fond radova umetnika iz najrazličitijih delova sveta. Time obogaćujemo našu zbirku koja je začeta nastankom prvih grafika u Centra i koja predstavlja značajan doprinos našoj kulturnoj baštini.
Želja nam je da, na primer, kada budemo organizovali desetu radionicu, napravimo veliku izložbu, prikaz svega što smo postigli.
Kako si zadovoljan uslovima na Radionici?
Ovde su uslovi za rad veoma dobri. Postoje materijali za rad u svim tehnikama duboke i visoke štampe, sitoštampe, fotolitografije i slično. Takođe, ljudi koji rade sa nama u Centru su veoma stručni, oni su grafičari sa velikim iskustvom. To mi veoma znači, veoma je izazovno.
Kako vidiš grafiku, kao medij, danas? Da li inače u svom radu koristiš samo grafičke tehnike ili eksperimentišeš i u drugim medijima?
Meni je primarna ideja, a medij je tu samo način da ideju sprovedem u delo. Dosta istražujem, eksperimentišem. Grafika ovog tipa je samo jedan deo mog rada.
Kako vidiš odnos digitalne grafike i klasičnih grafičkih tehnika?
Jako mi je interesantno da radim u klasičnim grafičkim tehnikama. Proces rada čini da obraćate pažnju na stvari koje u digitalnoj ili ofset štampi izmiču, pa kasnije, i prema tim tehnikama imate drugačiji odnos.
Na Susretima imate priliku da radite sa umetnicima koji dolaze iz različitih sredina. Da li komunikacija sa njima utiče na tvoj rad?
U suštini ne utiče. Najbitniji mi je dogovor sa ljudima koji rade u Centru, a koji se bave produkovanjem naših radova, pa se onda komunikacija i druženje sa svima ostalima vrte oko toga. Ali komunikacija sa inostranim kolegama svakako prija i inspiriše. –
__________________
Više o Centru i samim Susretima saznajte na: www.facebook.com/centar.flu i www.fluc.org Tu možete videti sve aktivnosti Centra, veoma kvalitetnu zbirku grafika, i prezentaciju svih dosadašnjih Susreta.
–
Fotografije preuzete sa www.facebook.com/centar.flu
–