Nina Galić – Invitation to collaborate
Mesto: Remont – nezavisna umetnička asocijacija, Maršala Birjuzova 7
Vreme trajanja: 09 – 28.10. 2015.
Skulpture podstiču na mentalno opuštanje i vežbanje mentalnog kapaciteta. One nude mogućnost interakcije sa posetiocem, njegovim postavljanjem u određeni položaj, za koji se smatra da će povećati i razviti u posetiocu određene kvalitete. Svaki od radova zahteva neku vrstu mirovanja, u slučaju “Sprave za melanholično klaćenje” u pitanju je samo minimalna i ponavljajuća aktivnost, gde je mirovanja zahtev discipline.
Oblikovanje skulptura kreće iznutra, njihov vizuelni identitet je određen njihovom funkcijom. Skulptura budi u posmatraču osećaj funkcionalnosti, fikcija funkcije. Naglasak na funkcionalnost fokusira gledaoca na prostor između iskustva putem gledanja rada i mogućnosti da ga koristi, koje se dalje proširuje na mogućnost svakodnevnog korišćenja u vidu rituala. Radovi prezentuju iskustvo, pre nego što ga reprezentuju.
STO ZA RAZMIŠLJANJE
Pomagalo za razmišljanje i kontemplaciju.
Uputstvo za upotrebu = Sedate na stolicu, glavu naslonite na držač za glavu, levom rukom uhvatite držač za ruku, desnu postavite u držač za ruku, u tom položaju pogled usmerite prema beloj kuglici – pogled vam je time usmeren gore-desno, što vam garantuje da ćete se u najkraćem roku setiti rešenja za vaš problem.
Položaj koji time vaše telo zauzma nije arbitraran, već predstavlja zbir: položaja desne ruke imitacije položaja ruke Boga na Mikelanđelovom Stvaranju Adama, pogleda gore-desno, tj. nesvesnog refleksivnog u situacijama prisećanja informacija i otvorenog telesnog okvira sa paralelno postavljenim stopalima, tj. položaja iskrenosti.
SPRAVA ZA MELANHOLIČNO KLAĆENJE
Služi za demonstriranje pasivnosti.
Uputstvo za upotrebu = Stanite ispred sprave za melaholično klaćenje leđima okrenutim od skulpture, raširite ruke, lagano se naslonite na naslon klatilice i polako krenite da gornji deo tela pomerate levo-desno.
Veliki potencijal da melanholično klaćenje preraste u sport putem umnožavanja i stvaranja konkurencije u cilju ostvarivanja profita.
SKULPTURA ZA VEŽBANJE POVERENJA
Uputstvo za upotrebu = Prvo uzmite i zapalite sveće, koje ćete zatim zabosti u posudu sa peskom. Postavite podlaktice na metalni deo skulpture, a šake postavite u držač za ruke tako što ćete preplesti prste, palčeve oslonite na deo predviđen za njih dlanovima okrenutim na gore. Potrebno je što duže kontemplirati u ovom položaju kako biste vežbali poverenje.
Neophodnost vežbanja poverenja, kako personalnog, tako i kao elementa društvenog kapitala, bitanog faktora ekonomskog razvoja.
SKULPTURA ZA PROSVETLJENJE
Uputstvo za upotrebu = Stanite ispred skulpture, uključite motor za okretanje ogledala, zatim postavite ruke u sledeći položaj – sastavite jagodice palca i domalog prsta, ispravite ostale, zatim se pogledajte u ogledalo.
Položaj ruku kod rada “Skulpture za prosvetljenje” kao i “Skulpture za vežbanje poverenja” su mudre, simbolični gest, koji se praktikuje u budizmu. Odabir budizma kao odrednice skulptura jeste podatak da se 3/4 od 1% najbogatijih ljudi na svetu izjašnjavaju kao budisti.
MERAČ POKRETA
Instrukcije : Postavite ruku na Merač pokreta, polako pritisnite. Skala će vam pokazati koja vežba je najpogodnija za vas, nakon čega možete pristipiti skulpturi i vežbanju u vremenskom periodu naznačenom na skali u minutima.
Skulptura modelovana po uzoru na dekorativne skulpture iz XIX veka koje predstavljaju sluge sa Bliskog Istoka, Afrike i Indije, vrste kolonijalnih suvenira, u stavu sa podignutom rukom kojom pridržavaju tanjir, lampu ili baklju pomoću kažiprsta upretim ka gore – položaj ruke koji danas ISIS koristi kao simbol i prilikom pozdrava.
Pored skulpture se nalaze četke, kojima maženjem po telu smirujete živce, dok je druga modelovana po uzoru na štap kojim se budisti prilikom meditacija odbranjuju od insekata – simbol zaštite principom nenanošenja štete.
Na tanjiru pored, ispisana je rečenica “Ono što si ti ja sam nekad bio, ono što sam ja ti ćeš postati” na arapskom jeziku, upozoravajući koliko kapitalizam sistematično urušava poredke, zemlju po zemlju.
Atrefakti, koje koristimo, imaju veliki uticaj na to kako razmišljamo i fundamnetalno oblikuju dinamiku u celokupnom procesu.