Art 14, London
Art14 London odvija se u Olimpija stadionu u zapadnom Londonu od 28. februara do 4. marta 2014, pod pokroviteljstvom Citi Private Bank. Ovaj najmlađi britanski sajam umetnosti predstavlja savremene i moderne radove iz 182 galerije i 42 zemlje svih kontinenata. Dve značajne promene u odnosu na prošlogodišnji, inauguralni Art13 su prisustvo velikog broja galerija iz Azije i fokalna postavka 16 novootvorenih galerija u centru izložbenog prostora.
Glavna sekcija prostora predstavlja azijske galeriste sa teritorija Kine, Hong Konga, Japana, Singapura, Juzne Koreje, Tajvana, Pakistana i Indije. Azijski umetnici su vidno orijentisani na tržište, što se vidi po dimenzijama, materijalima i sofisticiranom pristupu azijskoj i evropskoj kulturnoj baštini. Prepoznatljivi su stilski citati, koji se pojavljuju bez imalo humora, kao i ideološko-političke reference koje se bez sumnje dobro uklapaju u predvorja banaka i korporacija. U pitanju su uglavnom azijski umetnici koji su studirali na zapadu, da bi se onda vratili kući sa preduzetničkim stavom i poznavanjem medija i medijuma, što ih izdvaja od savremenika obrazovanih u Aziji. Dobar primer je Yingmei Duan, umetnica koja pripada avangardnoj grupi East Village iz Beijinga, koja je školovana u HBK Braunschweig kod Marine Abramović i Christoph Schliengensief-a, a koju sada predstavlja galerija Hanmi iz Seula.
Jedna od najvećih galerija u ovoj selekiciji je Pearl Lam iz Hong Konga koja predstavlja radove Michael Chow aka Zhou Yinghua, Choi Jeong Hwa, kao i britanskog umetnika Yinka Shonibare; Galerie du Monde se fokusira na savremeno kinesko kaligrafsko slikarstvo (umetnici Li Gang, Li Hao, Qin Ching, Quin Feng). Odlična galerija Lin & Lin iz Taipeija predstavlja umetnike mlađe generacije Liu Wei i Liu Shih-Tung. Hodajući kroz prostor prepoznajem lica Karla Marksa (Yang Shaobin) i Karla Lagerfelda (Heribert C. Ottersbach), Franca Kafke (Lee Waisler) i dokumentarnih fotografija sovjetskih političkih zatvorenika (John Keane, serija Fear, 2012), i pitam se kako se njihov prodajni potencijal poredi sa manga likovima Mari Kim ili ljupkim životinjicama Rebecce Hossack.
Kružnim prolazom oko izložbenih prostora dominiraju skulpture i veće instalacije – ističe se Zhao Zhao, Waterfall (2013), skulptura od istopljenog voska i farbe; Yinka Shonibare sa svojim prepoznatljivim korišćenjem postkolonijalnih tema u instalaciji Cannonball Heaven (2011); instalacija od praznih plasticnih flaša Waterscape (2012) Gayle Chong Kwan-a kog predstavlja Delfina foundation, i drugi. Najveći nekomercijalni prostor zauzima dvostruka projekcija Stuart Pearson Wright-a, Maze (16′, 2012), kog predstavlja Riflemaker gallery. Stuart Pearson Wright, poznat po portretima od kojih je čak 27 otkupila National Portrait Gallery, predstavlja dva aspekta romantične farse, u vidu paralelne projekcije iz dva dela ispričane iz ugla umetnika (u Elizabetanskom kostimu) i muze, koju igra Keira Knightley, izgubljenih u lavirintu dvorske formalne bašte.
Vizuelno najinteresantnji prostor je centralna arena pod naslovom Emerge, gde je zastupljeno 16 novih galerija internacionalne scene: Edel Assanti, FOLD, Fiumano Projects, Bearspace, Hada, Hanmi i Nosco iz Velike Britanije; galerija Dukan (Pariz/Lajpcig), Wolkonsky (Minhen), Son Espace (Girona/Vestfossen), The Gallery part (Rim), El Museo (Bogota), galerije Yang i C-Space iz Beidjinga i SoSo iz Južne Koreje. Ovo je pametan potez organizatora, koji obično na sličnim sajmovima stavljaju nove galeriste u manje i jeftinije prostore po strani. Svežina kako umetnika tako i galerista daje osećaj dinamične nove scene, iako radovi variraju ne samo po interesovanjima i medijumu nego i po kvalitetu.
Sezonske teme i interesovanja umetničke prakse i tržista smenjuju se sve većom brzinom, što je očigledno u generalnoj postavci Art14. Uglavljen izmedju London Art Fair-a u januaru i martovskog sajma u Mastrihtu, Art14 je očigledno pronašao svoje mesto i publiku, za koju izgleda nema krize.
.
__________________
Naslovna fotografija: Zhao Zhao, Waterfall, 2013. Galerija Alexander Ochs, Berlin i Beijing