…o poroznosti II
U galeriji Podroom Kulturnog centra Beograda od 17. novembra do 10. decembra otvorena je izložba „…o poroznosti II“, kustosa Milana Tutunovića. Na izložbi su prikazana dela šesnaest umetnika, profesora i studenata Visoke škole za likovne umetnosti u Monpeljeu (Ecole supérieure des beaux-arts de Montpellier), a to su: Nikola Agir (Nicolas Aguirre), Vansen Betbez (Vincent Betbeze), Armel Karon (Armelle Caron), Valeri di Šene (Valérie Du Chéné), Sedrik Emenije (Cédrick Eymenier), Grut i Mazeas (Grout et Mazèas), Naomi Hajnriš (Naomi Heinrich), Didije Eber-Gijon (Didier Hébert-Guillon), Alen Lapjer (Alain Lapierre), Marijon Liš (Marion Lisch), Mišel Marten (Michel Martin), Gijom Pulen (Guillaume Poulain), Benoa Pajp (Benoît Pype), Sebastjen Tajfer (Sébastien Taillefer), Erik Vatije (Eric Watier) i Valentin Živanović (Valentine Živanović).
Izložba predstavlja deo projekta razmene savremenih umetnika iz Beograda i Monpeljea i povezivanja više različitih sektora u umetnosti: udruženja s udruženjem, institucije s institucijom i fakulteta s fakultetom. Tako je organizovana saradnja između kolektiva U10 i kolektiva Aperto, Kulturnog centra Beograda i Umetničkog centra La Panase (La Panacée) i Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu i Visoke škole za likovne umetnosti u Monpeljeu. U planu su četiri izložbe: dve na kojima su predstavljeni umetnici iz Monpeljea, a koje se upravo dešavaju u Beogradu (u Umetničkom prostoru U10 i Podroomu) i dve na kojima će biti predstavljeni umetnici iz Beograda, a koje će biti organizovane krajem aprila 2017. godine u Monpeljeu.
Tema koja se provlači kroz sve izložbe jeste poroznost. Kustos Milan Tutunović je posmatra kao dinamičan pojam, metaforu za dijalog i umetničku razmenu između ova dva grada. Poroznost je proces koji je gotovo nevidljiv, često zaboravimo da uopšte postoji, ali on neprekidno traje. On se ispoljava preko kopanja, sudaranja, vraćanja i traženja osnova za razmenu i komunikaciju, koja i jeste srž ovog projekta. Njegov cilj je da prikaže i preispita prakse dve umetničke scene, pre svega otvarajući prostor za razmenu i predlažući dijalog.
Selekcija umetnika i radova za „…o poroznosti II“ je izvršena putem pogleda na lokalnu scenu u Monpeljeu, a posebna pažnja posvećena je prezentovanju različitih generacija umetnika kako bi razmena bila kompletna. Vidljiva su različita preispitivanja različitih aspekata iz ugla različitih generacija. Sami umetnici i dela su takođe raznorodni, ne postoji ni formalna ni sadržajna ni medijska istovetnost, već određena vrsta haotičnosti, koja i sama predstavlja poroznost. Kustos je prilikom selekcije tragao za ehom na sopstvena istraživanja o poroznosti. Fokus je bio na načinu na koji su drugi umetnici razmišljali, ne nužno o poroznosti, već o nečemu što bi moglo da bude porozno, ali bez upadanja u kliše da se radi o ilustraciji jedne ideje. Akcenat je stavljen na kolektivne i serijske radove. Oni se bave različitim temama: od dekonstrukcije urbanih struktura, preispitivanja mogućnosti i traga performansa, pogleda na zapostavljeni mikrosvet, veze između nauke i umetnosti, ograničenja koja nam se svakodnevno nameću do komentara na trenutnu političku situaciju i ukazivanja na akutne probleme globalnog sveta.
U subotu, 3. decembra, u 12 časova u Podroomu i odmah nakon toga, oko 13 časova u Umetničkom prostoru U10, kustos izložbe Milan Tutunović održaće vođenje i razgovor o izložbama.