Kad nestane tlo…
Izložba pod nazivom Kad nestane tlo.. / The Ground Is Gone otvorena je 7. juna u galeriji Novembar i predstavlja najnovije, ali i neke od najznačajnijih Ivaninih radova kao sto su Belay my light, the ground is gone (2018), skulpturu koja je nedavno bila izložena u centru za savremenu umetnost u Monpeljeu – La Panacée, na izložbi Crash test koju je priredio francuski teoreticar i kustos – Nikola Burio (Nicolas Bourriaud); Stay inside or perish (2016), rad koji je nedavno izložila galerija Marlborough Contemporary u Londonu; Breath seeps through her tightly closed mouth #12, #13, #14, #15 (2018); Undergrounding (2016) kao i video rad SOMA, koji je otkupljen od strane Whitney muzeja američke umetnosti u Njujorku i trenutno se nalazi u njhovoj stalnoj kolekciji.
Materija se, u skulpuralnim formama Ivane Bašić kreće od voska do najtvrđeg metala, od mermera do njegovih najsitnijih čestica. Prikazani radovi umetnice prate njeno ispitivanje kako iskustvenih tako i atmosferičnih aspekata tela dok ono iščezava i opstaje u svojim graničnim stanjima. Bašić otelotvoruje figure čija unutrašnja snaga pokušava da se oslobodi i tako povređuje njihove fragilne i šuplje forme koje su u isto vreme tela i prostori bivanja. Vajanim u glini, oblikovanim u silikonu i odlivenim u vosku, sa kožom i usecima oslikanim uljanom bojom, ovim skulpturama potporu pruža dah – zarobljen u staklu kao i čelične proteze.
Specifičnost materijala koje Bašić koristi u svom radu upućuje kako na opipljive tako i na neopipljive materije. Pored materijala kao što su vosak, staklo, nerđajući čelik, alabaster i uljana boja, njen rad uključuje i
elemente kao što su težina, pritisak, dah, rotaciona sila i ukočenost. Iako nematerijalni, oni su u potpunosti prisutni i opipljivi u telima koja se čine kao da dišu, ostavljajući za sobom prašinu, u neprekidnom ciklusu u kom je prah simbol večnog postojanja.
Ivana Bašić je rođena 1986. godine u Beogradu, a trenutno živi i radi u Njujorku.
Nedavno je Ivanin rad predstavljen u okviru izložbe pod nazivom CRASH TEST kurirane od strane Nikole Burioa (Nicolas Bourriaud) u centru za savremenu umetnost u Monpeljeu – La Panacée; Marlborough Chelsea galeriji; Whitney Muzeju američke umetnosti; galeriji Andrea Rosen u Njujorku; Hessel Muzeju u Njujorku; Kunstverein Freiburg u Frajburgu, u Nemačkoj; galeriji Pact u Parizu; Annka Kultys galeriji u Londonu; galeriji Nina Johnson u Majamiju; Gillmeier&Rech u Berlinu; Nogueras Blanchard u Barseloni; Martos Gallery u Los Anđelesu.