Jana Gligorijević: Poetika kadriranja Japana
Drugom samostalnom izložbom fotografija u Ustanovi kulture Stari grad Jana Gligorijević se nadovezuje na fotografske narative iz Japana prezentovane u septembru u Galeriji Leskovačkog kulturnog centra. Prethodno ustanovljeni ciklusi fotografija: autoportreti, portreti prolaznika, fragmenti urbanih i tradicionalnih prostora Zemlje izlazećeg sunca, predstavljaju svedočanstva rasprostranjene unutrašnje poetike, ali i intimni dijalog autorke sa okolinom koja je geografski, sociološki i kulturološki daleka.
Putovanje kao kontinuirano prostorno i vremensko izmeštanje iz sebe/kroz sebe, istovremeno je polje sudara sećanja i doživljaja, poistovećivanja i identifikovanja sebe sa viđenim. Paraleleno, to je proces biranja, čuvanja ali i zaborava svega ostalog što promiče. U nizu fotografskih prostora, prepoznaje se ono što se ne može opisati, neuhvatljivi osećaj smisla koji Rolan Bart naziva punktum-om. (Bart 2011:30) Taj osećaj smisla koji ubada posmatrača i poziva na dalje istraživanje posledica je postojanja jake poetike autorke koja se odlučuje na klik onog trenutka kada je unutrašnja težnja sinhronizovana sa pojedinošću iz vidnog polja. Odabrane pojedinosti iz fotografskih narativa predstavljaju slučajne situacije pretvorene u promišljene kadrove. Povezanost kadrova upućuje na filmsko beleženje situacije, čija se atmosfera ne snima kamerom već je tempirano rasprostanjena preko fotografskih celina. Vizuelni kod autorke odlikuje dijalektika i poetičnost prostora pažljivo izgrađenog promišljenim kadrovima u kojima je prikazan saživot tradicionalnog i modernog, ličnog i društvenog, unutrašnjeg i spoljašnjeg.
Lično viđenje je proces koji je umnogome uslovljen društvenim pogledom, te se u ovim fotografskim isečcima stvarnosti može pratiti priča o istoriji, tradiciji, modernizaciji i globalizaciji Japana. Urbani gradski kvartovi sa potrošačkom ikonografijom, modernistički arhitektonski poduhvati, karakteristična modna obeležja prolaznika, amajlije u privatnim i javnim sferama kao i tradicionalni votivni kipovi i religiozni simboli, obeležja su savremenog Japana.
Kustoski koncept druge samostalne izložbe istražuje nejasne i neodvojive odnose između ličnog, unutrašnjeg i društvenog prostora, u kojem subjektivno ima primat jer su fragmenti ovog vizuelnog putopisa u potpunosti pod kontrolom željene estetske, tematske i kompozicione komponente. Kontinuirani procesi izmeštanja iz sebe odigravaju se samo da bi u povratku sebi, lično prisustvo definisalo prikazane fragmente stvarnosti.
Izložba fotografija Poetika kadriranja Japana, autorke Jane Gligorijević otvorena je u UK Stari grad od 7. do 13. decembra 2018. godine.