Supervizuelna - Magazin za savremenu umetnost.
  • RAZGOVORI
  • MONITOR
  • MUSTRA
  • Blog
  • MAPA
  • REGISTRATOR
  • SNEAK PEEK
MENU
  • RAZGOVORI
  • MONITOR
  • MUSTRA
  • Blog
  • MAPA
  • REGISTRATOR
  • SNEAK PEEK
Ivan Petrović / Sve je dobro
  • Monitor
  • 30.08.2017.
  • Tekst: Miroslav Karić i Slađana Petrović Varagić, fotografije: Ivan Petrović
  • 0
    3180

Ivan Petrović / Sve je dobro

 

Tokom avgusta je u Galeriji Artget Kulturnog centra Beograda održana izložba Ivana Petrovića Sve je dobro kao deo projekta „Fotografski dijalozi — savremena umetnost i fotografsko nasleđe“ koji se u organizaciji Centra za fotografiju realizuje povodom jubileja dvestagodišnjice rođenja Anastasa Jovanovića. U okviru izložbe su predstavljeni radovi iz dve Petrovićeve serije fotografija: Dokumenti i Noćne promenade. Uz fotografije izložbene postavke prenosimo tekst Oko portreta Miroslava Karića i Slađane Petrović Varagić koji je nastao povodom ove izložbe. 

 

 

002 Noćne promenade [2009-]

Ivan Petrović, Noćne promenade, 2009-.

 

 

 

“Autorsku, fotografsku praksu Ivana Petrovića najpre treba razmatrati i razumevati kroz niz drugih umetnikovih delovanja i istraživanja kada je reč o kompleksnosti fotografskog medija. Naime, Petrovićev rad poslednju deceniju i po intenzivno se razvija u polјu umetničke produkcije, ali isto tako i u domenu edukacije, teorijskih interpretacija i proučavanja fotografske slike sa različitih aspekata njenog statusa, funkcije, značenja u istorijskim i savremenim kontekstima. Svakako treba pomenuti i njegov vrlo posvećen angažman u prikuplјanju, sistematizaciji i čuvanju različitih fotografskih materijala koji već nekoliko godina unazad zajedno sa kolegom Mihailom Vasilјevićem sprovodi kroz aktivnosti Centra za fotografiju. Petrovićeva interesovanja za konceptualnu umetnost, avangardni i dokumentarni film, profesionalnu i amatersku fotografsku delatnost i arhivsku fotografsku građu, razvijaće njegov fotografski rad u široj perspektivi sagledavanja mnogostrukih upotreba, višeznačnosti i recepcije fotografije kako u umetničkim kontekstima tako i u okolnostima u kojima se proizvodi kao masovna društvena/ komunikacijska praksa. U tom smislu dominantni tematski i problemski sadržaji Petrovićevih fotografskih serijala koji su zaokruženi autorovim dugogodišnjim istraživanjima ili koncipirani kao rad u nastajanju jesu pitanja nasleđa i pamćenja, ali i zaboravlјanja i diskontinuiteta u procesima kulturnog razvoja, u okviru čega su i odnosi individualnih sećanja i kolektivne istorije, kao i uloga fotografije kao dokumenta, umetničkog predmeta i istorijskog artefakta unutar konstanto transformišućih sociopolitičkih, kulturoloških i tehnoloških prilika.

 

 

 

003 Noćne promenade [2012]

Ivan Petrović, Noćne promenade, 2012.

 

 

 

004 Dokumenti [2008]

Ivan Petrović, Dokumenti, 2008.

 

 

 

Ivan Petrović sopstvenoj fotografskoj produkciji vrlo često pristupa kao arhivi, pri čemu pojedinačne fotografije ili fotografije iz određenih serijala tretira kao materijal za dalјe reinterpretacije, rekontekstualizacije i uvod u nove narativne i značenjske celine. Nјegove metode rada u ovakvim postupcima jesu najpre selekcija, kao i naknadna auto-kustoska namenska povezivanja u okviru različitih izlagačkih formata. Tako se i aktulena izložba Sve je dobro artikuliše kroz postojeće foto-projekte Dokumenti i Noćne promenade koji svojim susticanjem sučelјavaju ne samo dva perioda u njegovom radu već i dva pristupa – idejni i tehničko-tehnološki, kao i različita tematska interesovanja za okruženja kojima pripada i kojima se bavi. Projekat Dokumenti koncipiran kao kompilacija fotografskih radova iz 12 serija koje nastaju od 1997. do 2009. godine, predstavlјa Petrovićevo kontinuirano propitivanje fotografije kao svedočanstva što u proniclјivom uočavanju i registrovanju pojava svakodnevnog života u Srbiji donosi specifičan autorski iskaz o složenostima natkrilјujućih istorijskih zbivanja i tranzicionih procesa kroz koje je prolazilio ili u kojima se još uvek nalazi naše društvo. Noćne promenade sa druge strane čini serija digitalnih foto-zapisa portretisanih lјudi tokom večernjih izlazaka i šetnji korzoom, koje umetnik najpre beleži u rodnom Kruševcu. Nјegova intencija u ovom slučaju jeste u početnoj ideji da fokus stavi na fenomen „odevanja“ i fizičkog izgleda portretisanih u grupama i pojedinačno, a dalјe dovodi do izvođenja različitih zaklјučaka o kulturnim i supkulturnim identitetima u javnom prostoru. Realizovane kao višegodišnje istraživanje, Noćne promenade dobijaju karakter svojevrsne socio-antropološke vizuelne studije koja u pojavnostima protagonista otkriva mnogo više pojedinosti o društvenim dinamikama i kolektivnim ponašanjima, interpersonalnim relacijama i psihologiji grupe, prostorima manifestovanja društvenosti, duhu i atmosferi zajednice u malim urbanim sredinama.

 

 

 

005 Dokumenti [2008], iz serije Portreti (Komunalni inspektor), 2001

Ivan Petrović, Dokumenti, iz serije Portreti (Komunalni inspektor), 2008.

 

 

 

006 Dokumenti [2008], iz serije Portreti (Sudija za prekršaje), 2001

Ivan Petrović, Dokumenti, iz serije Portreti (Sudija za prekršaje), 2011.

 

 

 

001 Dokumenti [2008], Portret oca, 2008

Ivan Petrović, Portret oca iz serije Dokumenti, 2008.

 

 

Iako fotografije iz dva pomenuta projekta povezane u zajedničku celinu Sve je dobro predstavlјenu u Galeriji Artget tretiraju lјudski lik u različitim kontekstima, Ivan Petrović ih ne posmatra kao portretne fotografije. Pre svega, on ih definiše kao fotografije koje u centar pažnje stavlјaju čoveka i „ličnu istoriju pojedinca nasuprot zvanične statistike“. Uvedene u nov tematski okvir, izložene fotografije su tek polazišta za značenja koja će se generisati unutar celine njihovih odnosa. Među njima se uspostavlјaju novi relacijski odnosi kroz priče i situacije u kojima su nastajale paralelno sa kontekstima i narativima istorijskih događanja i tokova. Koliko god prikazima, fragmentima iz malih, običnih života i neposrednih svakodnevnih okruženja ostajale u domenu ličnih svedočenja, izabrane fotografije Petrovićevom intervencijom postaju relevantni činioci u građenju slike jedne društvene stvarnosti i njenog kolektivnog pamćenja.”

 

 

007 Dokumenti [2008], iz serije Cafe Grizzly, 1998-9

Ivan Petrović, Dokumenti [2008], iz serije Cafe Grizzly, 1998-9.

 

 

 

Ivan Petrović (Kruševac, 1973) je diplomirao 2002. godine na Odseku za fotografiju, na Akademiji umetnosti „Braća Karić“ u Beogradu. Pored fotografije, koja predstavlja osnovnu oblast njegovog delovanja, bavi se i kratkom formom dokumentarnog filma i videom. Umetnička praksa Ivana Petrovića proističe iz višeznačnog istraživanja fotografskog medija i zasnovana je uzajamnim odnosima dokumentarizma, aproprijacije i revalorizacije. Tematska interesovanja usmerena su mu ka pitanjima istorije, nasleđa i diskontinuiteta, identiteta i lične istorije pojedinca, kao i pozicije koju medij fotografije zauzima usled izmenjenih kulturnih, društveno-političkih ili tehničko-tehnoloških paradigmi. Koosnivač je i urednik Centra za fotografiju (2011). Inicijator je i urednik Foto-foruma (2010–2011). Autor je i priređivač knjige Foto-forum, razgovori o fotografiji (2016). Dobitnik je nagrade „Dimitrije Bašičević Mangelos“ (2008).

 

 

 

  • S one strane nevidljivog

    S one strane nevidljivog

    Prelazak ni iz čega u složeno telo razvijene jedinke, jedno je od čuda života koja se neprekidno događaju...

  • Confessional

    Confessional

    Flu_OpenLAB, 01-10.12.2022. Rajićeva 10b, Beograd     Tekst koji sledi prati prvi projek...

  • PET IZ ŠEST u Galeriji FLU

    PET IZ ŠEST u Galeriji FLU

    Grupa studenata sa slikarskog odseka, iz klase broj šest, master akademskih studija, Fakulteta likovnih umetn...

  • Jana Gligorijević: Poetika kadriranja Japana

    Jana Gligorijević: Poetika kadriranja Japana

    Drugom samostalnom izložbom fotografija u Ustanovi kulture Stari grad Jana Gligorijević se nadovezuje na fot...

  • NAUKA, UMETNOST I „MEJKERS“ KULTURA U BEOGRADU TOKOM NOVEMBRA

    NAUKA, UMETNOST I „MEJKERS“ KULTURA U BEOGRADU TOKOM NOVEMBRA

    Od 14. novembra do 8. decembra, Centar za promociju nauke organizuje manifestaciju koja povezuje nauku i umetn...

Share:
Supervizuelna komentari (0)
Facebook komentari ()

Click here to cancel reply.
Ostavite komentar

Mina Piščević: Daljina

Mina Piščević: Daljina

Izložba rasterskih grafika na staklu Mine Piščević otvorena je u galeriji Transformart u subotu...

Mihailo Vasilijević: Novi Novac

Mihailo Vasilijević: Novi Novac

Izložba Mihaila Vasilijevića „NOVI NOVAC“ biće otvorena u četvrtak, 30.marta u 19 časova, ...

Međunarodni festival Ekstravaganta tela: Zločin i kazna

Međunarodni festival Ekstravaganta tela: Zločin i kazna

U Domu omladine Beograda u nedelju, 20. novembra i ponedeljak, 21.novembra odžaće se međunarodni ...

Ivan Petrović: NEOČEKIVANA ODRŽIVOST

Ivan Petrović: NEOČEKIVANA ODRŽIVOST

Galerija Doma omladine Beograda18. 10. – 30. 10. 2016.           ...

Mia Ćuk / Eikaiwa

Mia Ćuk / Eikaiwa

Mia Ćuk Eikaiwa (英会話) fotografije / tekst / 2014-2016 Gradska galerija Požega01.10. – 04...

supervizuelna@gmail.com

ISSN 2334-8038_supervizuelna (online)

Supervizuelna je elektronski magazin za savremenu umetnost i vizuelnu kulturu.Supervizuelna beleži, prenosi i analizira aktuelne ideje, dešavanja i teme iz domena savremene vizuelne umetnosti bez geografskih određenja, nudeći prostor za postavljanje pitanja i iniciranje razgovora o umetnosti današnjice.

 

 

Baza Supervizuelne nalazi se u Beogradu.

 

 

Redakciju Supervizuelne čine:

Ana Bogdanović, Žolt Kovač, Isidora M. Nikolić, Saša Tkačenko i Ivan Šuletić.