Isidora Fićović / Gest crtanja svetla pokretima tela, forma 24
„Gest crtanja svetla pokretima tela, Forma 24“ je serija fotografija u nizu koje se smenjuju u ponavljanju na ekranu i postaju neka vrsta unitarnog videa. U osnovi, fotografije su nastale kao digitalne grafike producirane tokom interaktivnog performansa. Nošenjem rastegljivog odela sa prikačenih osam I-podova, umetnik je uključen fizički, prezentujući interakciju čoveka-kompiutera na sceni. Kako video odmiče, frejmovi otkrivaju analogni izvor. Sa finalnim frejmovima moguće je uhvatiti prisustvo umetnice koja koristi jednostavnu tehniku, gest crtanja svetla pokretima tela, da produži medijum u percepciju publike.
Na samostalnoj izložbi u aprilu u AU art galeriji u Beču, rad je prikazan kao fotofilm koristeći drugi format tehnološkog razvoja aparata za prenos fotografije percepciji ljudskog oka. Projektorom fotofilm je projektovan na zid.
Maja Ćirić, nezavisni kustos, u svom tekstu povodom otvaranja izložbe u Beču, osvrće se na ovaj rad opisujući umetničku praksu i pristup:
„Dosezanje je ono što Fićovićeva radi. Ona čini kvantni skok od takozvanih osnovnih medijuma slikarstva i crteža, na ovim manifestuje multimodalnu dimenziju slikarstva, koje zavisi od interakcije i manipulacije. Ona doseže do publike, i omogućava njihovo učešće u modelu koje umetničko delo uzima. Uz pomoć tehnoloških uređaja ona izvodi gest crtanja svetlom sa njenim pokretima tela, kao što je to u „Formi 24“ kada je nastupala sa osam Ipod-ova prikačenih za njeno telo. Ona se kreće od perceptivnog pristupa svojstvenog slikanju i crtanju ka čulnim iskustvima koje interaktivni uređaji omogućavaju. U zaključku, sve ovo ne bi bilo moguće da ona nije dosegnula do interdisciplinarne pozicije igre i otvorenosti, što omogućava manipulaciju slike i oslobađa kreativnost na način koji ima nesagledive posledice. “
Forma 24 je jedna od formi Tai Či veštine koja potiče iz Kine. Od jednostavnih do složenih pokreta povezanih u jednu celinu, formu 24, propriocepcijom se kontrolišu tehnološki uređaji u ovom radu, osam I-pod mobilnih telephona prikačenih za rastegljivo odelo. Tokom performansa, analognog nastajanja rada, pokretima tela umetnica kontroliše interaktivnost tokom performansa kroz svetlo i zvuk na I-podovima. Interaktivni performans je nastao u saradnji sa profesorom Kris Ziglerom (Chris Ziegler) na master programu Interfejs kulture (Interface Cultures) u Linzu, Austriji.
Digitalna fotokamera i fotofilm su jedna od formi prikazivanja rada, koji je takođe bio deo grupne studentske izložbe Unmade Displays, Interfejs kulture, u martu ove godine u Italiji.
Rad će biti izložen na festivalu Ars Elektronika 2015 u septembru, u formi objekta odnosno digitalne fotokamere kao foto film.
____________
Isidora Fićović je rođena 1977. Završila je petogodišnje studije na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 2001. godine, gde je i magistrirala na slikarskom odseku u klasi profesora Čedomira Vasića 2007. godine. Trenutno je na master programu odseka „Interfejs kulture“ (Interface Cultures) na Univerzitetu umetnosti i dizajna u Lincu.
Imala je samostalne izložbe „Gde si celog mog života?”(“Where have you been all my life?”), Ukradena galerija u Lincu, „Šta je Savremeno“(“What is contemporary”), „Crni zec “(“Black Rabbit”) i „Pacoliki“ (“Ratman”), u Magacinu, Domu kulture Studentski grad i FLU galeriji u Beogradu. Učestvovala je na grupnim izložbama „Koristite na sopstveni rizik“(“Use at your own risk”) u okviru festivala Ars Elektronika u Lincu, „Metafore“ (“Metaphors”) u galeriji nomadenetape u Lincu; na Bijenalu mladih umetnika u Bukureštu, na art sajmu u Londonu; izložbama galerije Primo Pijano u Leću, Italiji i drugim gradovima u Srbiji, Nemačkoj, Turskoj, Americi, Danskoj i Austriji. Bila je na rezidencijalnim programima u Istanbulu (Platforma Garanti), u Njujorku (Internacionalni studio i kustoski program) i u Salzburgu (Internacionalna letnja škola lepih umetnosti). Organizator je radionica i izložbi u Beogradu, Kraljevu i Istanbulu. Dobitnik je prve nagrade video festivala „Video tapeta“ u Velenju, Sloveniji.