Dunavski dijalozi 2017
Već petu godinu za redom novosadska galerija Bel art priređuje Festival savremene umetnosti Dunavski dijalozi. Ova manifestacija okuplja umetnike iz podunavskog regiona (Nemačka, Austrija, Slovačka, Mađarska, Hrvatska, Srbija, Rumunija, Moldavija, Bugarska i Ukrajina), te iz država koje su bile u sastavu nekadašnjih podunavskih zemalja (Češka, Slovenija, BiH, Crna gora i Makedonija). Dunavski region, zahvaljujući geografiskoj poziciji velike reke smeštene između Crne šume (Švarcvald) i Crnog mora, objedinjuju razvijene države centralne Evrope sa manje razvijenim (i još uvek tranzicijskim) istočnoevropskim i balkanskim zemljama. Organizatori Festivala nastoje da iskoriste taj specifikum te da izložbenim postavkama razmatraju odnos umetnika iz podunavskih zemalja prema različitim temama savremenog sveta i sveta umetnosti. Do sada su na novosadskim Dunavskim dijalozima postavljane teme Umetnost i kriza (2014), Umetnost u doba (ne)emocionalnosti (2015), Umetnik u okruženju globalne nesigurnosti (2016). Tema ovogodišnje izložbe je Estetika intimnog. Dakako, takav je i naslov centralne izložbe (postavljene u Galeriji likovne umetnosti – poklon zbirka Rajko Mamuzić) koju je koncipirao Dejan Sluga, direktor Galerije Foton u Beču i u Ljubljani a postavljene su još i Izložba umetničkih zastava iz zemalja podunavskog regiona (Zmaj Jovina ulica), te izložba zastava istaknutog slovačkog umetnika Rudolfa Sikore „Alone with Flags” koju je koncipirala dr Katarina Bajcurova, kustoskinja Narodne galerije iz Bratislave (Miletićeva ulica). Seriju izložbi Umetnički dijalozi: Crna Gora – Srbija (kurator Sava Stepanov) čine četiri postavke u kojima izlažu po jedan crnogorski i srpski umetnik (Galerija KUC: Nenad Šoškić/Ivan Šuletić – slike; Galerija SULUV: Ivana Radovanović / Zvonko Santrač – instalacije; Mali likovni salon: Vesko Gagović-Milan Jakšić – Geometrije; Galerija Bel art: Adin Rastoder /Milan Blanuša – Skulpture).
Temu centralne izložbe Estetika intimnog kurator Dejan Sluga je “razradio” primerima fotografskih introspekcijskih sagledavanja baziranih na prizorima svakodnevice i na autorefleksivnim (pre)ispitivanjima. To pasionirano bavljenje tihim trenucima ovde se pretvara ui eksplicitno uvažavanje humanitatis principia artis – što je moguće shvatiti i kao tihu umetničku diverziju sprovedenu unutar alijeniranog medijalizovanog sveta.
Sličan je karakter i Internacionalne izložbe umetničkih zastava koja je postavljena u Zmaj Jovinoj ulici u centru Novog Sada. Promenivši oficijelni status i izgled zastave, umetnici su afirmisali i „visoko podigli steg“ personalizovane i senzibilizirane umetničke filozofske i poetske napomene. Ova postavka deluje poput svojevrsnog spektakla – primerenog duhu shvatanja i manifestovanja urbane umetnosti u aktuelnom trenutku sveta u kome živimo.
Namera selektora serije izložbi Umetnički dijalozi: Crna Gora – Srbija je da se pojedinačni koncepti umetnika koji potiču iz različitih kulturnih prostora objedine i sublimišu u postavke sa jedinstvenim umetničkim napomenama. Kurator Sava Stepanov je Insistirao na svojevrsnom dijaloškom odnosu jasno formiranih pojedinačnih strukturalnih i oblikovnih karakteristika eksponata. Baveći se autentičnostima pikturalnog i skulptorskog medija izlagači Nenad Šoškić i Ivan Šuletić, Vesko Gagović i Milan Jakšić, Adin Rastoder i Milan Blanuša te Ivana Radovanović i Zvonimir Santrač ostvarili su precizne dijagnoze karaktera okružja u kome živimo, ni jednog trenutka ne zalazeći u domen naracije i anegdotskog tumačenja.