Paris Photo 2013
Samo dve nedelje nakon završenog jubilarnog četrdesetog sajma savremene umetnosti FIAC, na kome je učestvovalo 184 najuticajnijih galerija iz 25 zemalja, privukavši više od 70 000 ljubitelja (fanova) savremene umetnosti, sajamska groznica je ponovo zavladala francuskom prestonicom. Ovog puta razlog je sedamnaesto izdanje Paris Photo, sajma posvećenog isključivo jednom umetničkom mediju – fotografiji.
O međunarodnom značaju ovog sajma kao i o rastućem interesovanju (umetničkog tržišta) za savremenu fotografiju jasno govori činjenica da je ove godine organizovan i prvi američki Paris Photo Los Angeles u studiju Paramounta.
Ono što najpre privlači pažnju jeste heterogenost galerijskih postavki i nemogućnost da se identifikuju određene tendencije savremenog pristupa ovom mediju. Dok su se neke od galerija odlučile za individualno predstavljanje umetnika, druge su pak prednost dale tematskim postavkama. Eklektičnost bi bio termin koji najbolje opisuje savremene umetničke pristupe fotografiji prikazane na ovogodisnjem sajmu. Ovako široko poimanje fotografije omogućilo je da se na jednom istom mestu nađu radovi fotografa koji se isključivo bave istraživanjem vizuelne izražajnosti samog medija za razliku od onih koji u prvi plan stavljaju njegov dokumentarni karakter, ili ga pak uključuju u šire umetničke instalacije. Svakako ne treba zaboraviti nešto manje zastupljenu ali ipak prisutnu eksperimentalnu fotografiju kroz fotomontažu, foto kolaž, kao i apstraktnu fotografiju.
Posetioci Paris Photo-a mogli su da se upoznaju sa (čuvenom) kolekcijom Haralda Falckenberg-a iz Hamburga uključujući radove Walker-a Evans-a, Lee-a Friedlander-a, Mike-a Mandel-a, Larry-a Sultan-a, John-a Baldessari-a, Phil-a Collins-a, Urs-a Lüthi-a, Sigmar-a Polke-a, and Richard-a Prince-a, kao i sa značajnom serijom fotografija Roberta Capa na temu Drugog svetskog rata ili pak serijom fotografija o naci propagandi iz kolekcije Daniel-a Blau-a iz Minhena. Izuzetno zanimljiv ciklus susreta i konferencija upotpunio je ovogodišnje izdanje sajma.
Na kraju, ova izuzetna heterogenost kao i prisustvo u najvećoj meri već afirmisanih umetnika jasno govori o komercijalnom karakteru ovog sajma, što potvrdjuju i reči umetničkog direktora Julien Frydman da su cene, koje se kreću od 1.000 do 500.000 € prilagodjene potrebama ovog tržista.
Pa ipak, primećujemo da velike zvezde savremene umetnosti kao sto su Andreas Gursky, Richard Prince, Cindy Sherman dominiraju i umetnickim trižištem fotografije, beležeći izuzetno visoke cene, te se pozicioniraju čak ispred čuvenih «foto klasika» kao npr. Man Ray-a.