Mrdjan Bajić / Povodom nedavno poništenog konkursa za izbor dva asistenta na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu
Senatu Univerziteta umetnosti
Dana 24. marta održano je, na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, Izborno veće na kome je trebalo da se obavi izbor novih kolega po konkursu za 2 asistentska mesta na predmetu Slikarstvo.
#
Devet članova izborne komisije (uz jedano izdvojeno mišljenje) je od 29 kandidata koji su ispunjavali uslove konkursa, odabralo pet izvanrednih kandidata koje je predlozilo Veću: Ivana Grubanova, Vladimira Nikolića, Žolta Kovača, Svetlanu Volic i Nemanju Nikolića, da se o njima glasa i da dvoje od njih bude odabrano za dva radna mesta.
Izborno veće je predlog Komisije proceduralno prihvatilo, ali uz veliko protivljenje jedne grupe nastavnika koja je aktivno diskreditovala predložene kandidate kojima su, pojednostavljeno rečeno, pretežno zamerali upravo ono što je komisija kod kandidata posebno istakla: to da kandidati imaju i veoma uspešne i veoma razvijene umetničke karijere koje su relevantne i u međunarodnim okvirima (sic!)
#
Posledica ovakvog sagledavanja bilo je glasanje koje je posle uobičajene procedure sužavanja liste kandidata od pet predloženih, regularnim tokom, izdvojila kandidata Vladimira Nikolića ali je u finalnom glasanju od neophodnih 29 on dobio 24 glasa za i 25 poništenih, negativnih, nevažećih belih listića.
Ista procedura ponovila se i za drugo radno mesto u kojoj se identičnom regularnom procedurom izdvojio kandidat Žolt Kovač sa, u poslednjem krugu, istim brojem poništenih, negativnih i nevažećih belih listića.
Tako je konkurs, po mom sudu, nerazumno oboren i niko od kolega, od kojih su bar njih trojica značajni srpski umetnici viseštruko nagrađivani i prisutni na međunarodnoj sceni, sa mnogostrukim pedagoškim iskustvom, nije postao deo ekipe Fakulteta i Univerziteta umetnosti čime su obe ove institucije veoma oštećene.
#
Smatram stoga da bi uprava Univerziteta umetnosti trebalo da se uvidom u zapisnike sa ove sednice Izbornog veća i referate detaljnije upozna sa ovom pomalo simptomatičnom situacijom koja je veoma obeshrabrujuća.
Ovakvim delanjem, koje je rukovođeno konzervativno-provincijalnim potencijalom, a zaklonjeno demokratskom institucijom tajnog glasanja, učinjen je, smatram, veoma štetan i neodgovoran korak i od takve politike imam potrebu da se javno i potpuno distanciram, sasvim svestan neprijatnosti koje mi slede nakon ovakvog koraka, ali to činim kao deo druge polovine kolektiva koja je okrenuta modernizaciji i emancipaciji nastave na ovoj umetničkoj instituciji respektabilne prošlosti.
#
Stoga molim i zvanično tražim od Senata, da hitno, na jednom od sledećih sastanaka, zakaže posebnu tačku dnevnog reda na kojoj bi se raspravljalo o preporučenim ali obavezujućim kriterijumima pri prijemu novih nastavnika, kao i o pojačavanju obavezujućih elemenata kontrole kvaliteta nastavničkih aktivnosti, pri, za sada, relativno formalnim reizborima i napredovanjima u viša zvanja, već zaposlenih nastavnika. Tako bi se čvrsće definisala bliža pravila za izbor u zvanje i obezbedilo, da zakonom definisani kriterijumi za izbor u zvanje, budu sprovedeni statutima fakulteta, a takođe i obavezujuće primenjivani, nasuprot dosadašnjoj voluntarističkoj praksi koja proizvodi, zakonski legitimnu, a pogubnu, negativnu selekciju na univerzitetu.
Uz poštovanje
Mrdjan Bajić
vajar, red. prof. FLU