ACTOPOLIS / GRADSKA GERILA I URBAN INKUBATOR
Tokom maja u Beogradu se održava čitav niz događaja objedinjenih oko međunarodnog projekta Actopolis – umetnost akcije. Beogradsko izdanje projekta Actopolis „FORMALNO NEFORMALNA. Beogradska samoorganizovana kulturna produkcija” kustoskinje Mirjane Bobe Stojadinović poziva na istraživanje samoorganizovane kulturne scene u Beogradu i okuplja 14 umetnika, umetničkih grupa i aktera u kulturi.
Prvi deo projekta obuhvata niz događaja Gradske Gerile i Urbanog inkubatora, dva udruženja proistekla iz projekata Goethe-Instituta, koji već godinama ispituju moguća rešenja sa pozicije novih ideja mladih ljudi za razvoj gradskog prostora i gradskog života, a od 2012. sve to isprobavaju na primeru gradske četvrti Savamale.
Tokom boravka u stanu u Bulevaru despota Stefana 36, koji je u okviru Actopolisa privremeno pretvoren u umetnički prostor, Gradska Gerila i Urbani inkubator predstavili su različita polja delanja nizom aktivnosti među kojima su izložbe, performansi, razgovori, radionice i susreti sa susedima i posetiocima.
U petak, 6. maja od 14 do 20 časova grupa učesnika, koja se odazvala na poziv Gradske Gerile, bila je dobrovoljno zaključana u Actopolis stanu. Učesnici su tokom šest sati oblikovali prostor prema sopstvenom nahođenju individualno i kolektivno, materijalno i nematerijalno, preispitujući pritom proces nastanka, formiranja i opstanka kolektivnog bića. Nakon otključavanja stana u 20 časova i predstavljanja postavke usledila je diskusija sa učesnicima i publikom.
Od 10 do 15. maja Galerija KM8, projektni i izložbeni prostor Urbanog inkubatora koji se nalazi u ulici Kraljevića Marka 8, predstavila je svoj rad izložbom dvoje mladih umetnika Sare Radonje i Ivana Šuletića RETROSPECTIVE LOOPS. Kustos: Branislav Mihajlović
Na otvaranju izložbe mladi kompozitor Jug Marković premijerno je izveo kompoziciju „Output” – delo nastalo u okviru rezidencijalnog programa u projektnom prostoru i Galeriji KM8.
U okviru prezentacije Urbanog inkubatora mogao se pogledati i video „Naš Beograd na vodi” beogradskog izdanja švajcarskog časopisa za arhitekturu i umetnost „Kamenzind”, a u nedelju, 15. maja ispred Actopolis stana održana je i radionica za popravku bicikala Beogradske biciklističke kuhinje, čije je sedište takođe u Kraljevića Marka 8.
Od 10. do 15. maja u prostoru Actopolis stana prikazana je izložba SAVAMALA 3D MONSTER EXHIBITION, Olge Jorgačević i Simona Marića, proistekla iz projekta Gradske Gerile „Enciklopedija savamalskih čudovišta”, koji se bavi promišljanjem Savamale kao staništa raznih fantastičnih i imaginarnih bića sa namerom da se ukaže na osobenosti, probleme i istorijski značaj Savamale iz imaginarne perspektive.
Salon otvorene biblioteke održan je u vidu interaktivnog razgovora sa „živim bibliotekama” u cilju širenja ideje projekta Otvorene biblioteke koji je nastao u okviru aktivnosti Gerile 2011. godine i nastavljen do danas nizom debata i akcija, kao i radionica za izradu malih pokretnih biblioteka.
GG dijalozi, ciklus predavanja i razgovora iz oblasti kulture, nauke i umetnosti, koje Gradska Gerila organizuje nekoliko puta mesečno u sklopu aktivnosti na polju neformalnog obrazovanja, ovoga puta održani su u Actopolis stanu na temu „Pozorište bez prostora”. NK studio predstavio je Jovan Stamatović-Karić kroz razgovor i performans u koji je uključio i publiku.
U subotu, 14. maja u Actopolis stanu održan je četvrti po redu eksperimentalni multimedijalni projekat Gradske Gerile pod nazivom „Hit the Hermes”, koji je nastao kao reakcija na poražavajuću statistiku istraživanja o posećenosti Narodnog muzeja u Beogradu. Finalni rezultat projekta je nastanak kolektivne slike na platnu slike na platnu na kome se projektuje video-rad o anketiranim građanima. Korišćenjem nekonvencionalnog slikarskog alata, tj. pištolja na vodu koji su napunjeni rastvorom slikarskog pigmenta, ušesnici simboličnim napadom pokušavaju da pogode i unište Hermesa koji se sporadično pojavljuje tokom projekcije.
U nedelju, 15. maja javna prezentacija Gradske Gerile završena je prezentacijom fotografija nastalih tokom radionice flanerije i foto-šetnje RECORDING A DAYDREAM, u kojoj su učesnici istraživali skrivenu istoriju Dorćola.
Kustos Actopolisa, Martin Fric u razgovoru sa novinarkom Milicom Lapčević
Beograd je, 12. i 13. maja, posetio Martin Fric, koji je pored Angelike Fic i Katje Asman, kustos ovog međunarodnog projekta, koji će koncipirati i završnu međunarodnu izložbu prositeklu iz produkcija realizovanih u svih sedam Actopolis gradova.
U nastavku beogradskog izdanja projekta ACTOPOLIS biće predstavljeni: Aleksandar Nikolić, Aleksandra Sekulić i Ivica Đorđević, Anica Vučetić, Irena Ristić, KURS, Mariela Cvetić, Marija Radoš i Miroslav Karić (Remont), Marijana Cvetković, Nebojša Milikić i Tadej Kurepa, Nikola Radić Lucati, Umetnički kolektiv U10, Vahida Ramujkić i Noa Treister, a više informacija o programu možete pronaći ovde:
https://www.facebook.com/events/168618853538736/
Međunarodni projekat Actopolis realizuje Goethe-Institut u saradnji sa organizacijom Urbane Künste Ruhr u sedam evropskih gradova: http://blog.goethe.de/actopolis/