Zara Audiello / Walking with Artist
Zara Audiello je već nekoliko godina veoma aktivna u Beogradu. Organizovala je izložbe ovdašnjih umetnika u Italiji, osnovala Beo_Project i pravila izložbe u sobi stana u kojem živi na Vračaru, dok sada vodi Zavod u Savamali. Razgovaramo o predstojećem projektu “Walking with Artist” koji se ove godine održava u Beogradu, nakon izvođenja u Berlinu u Bergamu.
Projekat “Walking with Artist” je već sproveden u Berlinu i Bergamu.
Da, projekat je započeo u Berlinu 2012. godine u organizaciji Art and Tours. Projekat je osmislila Stefania Migliorati, sa kojoj sam osnovala Art and Tours u Berlinu. To je projekat koji je radionica na otvorenom, tura koja je povezana sa odnosom umetnika prema gradu. U Berlinu je u dva izdanja 2012. i 2013. godine bilo uključeno 9 internacionalnih umetnika koji žive u Berlinu. 2014. godine projekat je u Bergamu realizovala organizacija 22:37 zajedno sa galerijom GAMeC u toku Art Date-a, manifestacije koja tokom jednog vikenda uključuje razne sadržaje vezane za savremenu umetnost. U Beogradu Walking with Artist se realizuje u organizaciji 22:37 i Beo_Project-a u partnerstvu sa Goethe Institutom i Urbanim inkubatorom.
Koliko publike je dolazilo na ralizaciju projekta u Berlinu i Bergamu i kakva je bila reakcija?
Ovde se ne radi toliko o kvantitetu, ovo je “small target” projekat i sprovodi se u manjim grupama od oko 20 osoba. Na taj način se obezbeđuje tesniji kontakt i komunikacija sa umetnicima. Posetioci su dosta entuzijastični. U Berlinu sam bila u publici i bilo je sjajno zato što je to bila prilika da otkrijem nešto o gradu ali sa umetničkog stanovišta. To je u potpunosti drugačije iskustvo u odnosu na turističke ture, jer se ne dobiju uobičajene informacije o gradu, već jedno produbljeno i subjektivno viđenje grada koje otvara nove poglede na grad i njegovu upotrebu. Lokacije su takođe neuobičajene i specifične. Pojedine šetnje sa umetnicima su interaktivne tako da i publika učestvuje. To je u isto vreme događaj, performans, izložba, radionica i delovanje u urbanom prostoru.
Zašto se projekat sprovodi sada u Beogradu?
Delimično zato što sada živim ovde. Ali nije slučajno što će se ovo izdanje održati u Beogradu. U poslednjih pet godina se desila radikalna promena delova grada. Nakon centralizovane regulacije gradskog planiranja za vreme komunizma, grad Beograd je danas suočen sa manjkom adekvatne zakonske zaštite u vezi, i odnosu između, javne i privatne svojine. Uprkos strukturalnoj rigidnosti već postojećeg urbanog tkiva i nedostatku pravila koja upravljaju njime, grad pokazuje neočekivanu spoobnost akomodacije i prilagodjavanja u ovom dobu post-komunističke tranzicije. Odnos između kulturne produkcije i gradskog prostora, kao i regeneracija zapuštenih delova grada je rezultat individualnog i kolektivnog procesa gde su umetici protagonisti.
Kada će biti realizovan projekat u Beogradu i koji umetnici su uključeni?
U subotu i nedelju 6. i 7. juna biće realizovan projekat “Walking with Artist” u Beogradu. Imaćemo 4 šetnje, 2 po danu. Umetnici su Iva Kontić i Sandra Božić u subotu i Slobodan Stošić i Dragan Strunjaš u nedelju. Šetnje traju oko 2 sata, mada to zavisi od interakcije umetnika i publike.
Hajde da kratko najavimo teme šetnji sa umetnicima.
Iva Kontić će voditi publiku po novobeogradskom bloku u kojem je odrasla. U toku šetnje, publika će slušati audio snimak, kompilaciju muzike, zvukova i naracija vezanih za period devedesetih u lokalnom kontekstu. Sa slušalicama na ušima, biće tiho vođeni kroz novobeogradske blokove 1, 3 i 33. Za ovu šetnju je važno da učesnici treba da imaju sa sobom mobilni telefon ili MP3 plejer sa slušalicama, da bi mogli da preuzmu audio materijal. Ova šetnja će se održati u subotu, 6. juna od 16:30. Polazna tačka je stanica autobusa kod Hale sportova (Pariske komune).
Sandra Božić je svoju šetnju zamislila kao izložbu na otvorenom. Publika treba da ponese jedan lični predmet koji će postati deo privremene izložbe. Ono što je zanimljivo je da će se koristiti mala ukrasna svetla na zgradama i zidovima koja osvetljavaju samo delove zidova. Šetnja je isto u subotu 6. juna, skup je u 20:30, ispred Zavoda u Kraljevića Marka 1.
U nedelju prvo nastupa Slobodan Stošić sa šetnjom pod nazivom “Muzej mokraće”. U najavi Slobodan kaže “Beograd ne smrdi. On naprosto bazdi. Ne toliko postojano koliko talasasto.” Skup je u nedelju u 14h kod spomenika Vuku Karadžiću u parku Ćirila i Metodija.
Isti dan u 17h kod spomenika Pobedniku na Kalemegdanu počinje šetnja sa Draganom Strunjašem pod nazivom “Lejeri Beograda”. Šetnja dočarava novu percepciju grada, onako kao ga stanovnici retko vide. Analizira razvoj grada u pogledu prostora i vremena, sagledavajući lejere arhtekture Beograda uz primenu performativnog delovanja. Šetnja će predstavljati performans u vidu različitog kretanja kroz grad upoznajući njegove lejere.
Kako publika može da se prijavi za šetnju sa umetnicima?
Šetnje su besplatne, ali mora da se pošalje mejl da se rezerviše mesto na news22e37@gmail.com. Čekamo vas!