Supervizuelna - Magazin za savremenu umetnost.
  • RAZGOVORI
  • MONITOR
  • MUSTRA
  • Blog
  • MAPA
  • REGISTRATOR
  • SNEAK PEEK
MENU
  • RAZGOVORI
  • MONITOR
  • MUSTRA
  • Blog
  • MAPA
  • REGISTRATOR
  • SNEAK PEEK
Nemanja Nikolić / Samples of the Liquid Book
  • Razgovori
  • 27.10.2015.
  • Razgovor vodio Saša Tkačenko / Foto: Nemanja Nikolić
  • 0
    5487

Nemanja Nikolić / Samples of the Liquid Book

Nemnja Nikolić na izložbi Samples of the Liquid Book u umetničkom prostoru U10 prdstavlja nove radove koji su nastali tokom protekle dve godine. Da li su stalno istraživanje, promena i eksperiment jedini mogući put u umetnosti i koliko je jedan film odredio vizuelni jezik ovog umetnika samo su neka od pitanja koja smo otvorili u ovom razgovoru.   

 

 

 

_MG_9336

 

 

  

Ova izložba predstavlja iskorak u okviru tvoje dosadašnje slikarske prakse. Kada si počeo da radiš na ovoj seriji slika i na čemu se zasnivaju tvoja istraživanja u vezi sa njom?

 

Prve slike iz ove serije sam naslikao pocetkom 2013. godine i neke od njih su izložene na ovoj izložbi. Iz moje perspektive, samo sam nastavio da radim isto ono što sam radio i pre, ali na malo drugačiji način ili da budem precizan, počeo sam da se služim geometrijom. Na prvi pogled izdvajaju se tri celine. Prva su slike koje se služe figurativnim i apstraktnim jezikom istovremeno. One su i direktni nastavak mojih prehodnih istraživanja u istom mediju koje se sastoji u uklapanju i spajanju različitih “uzoraka” iz istorije umetnosti, filma, masovnih medija, itd, u specifične celine koje su bliske iskustvu pravljenja određenih dijagrama. Druga celina su slike koje koje su oslobođene bilo kakve figuralnosti, pa samim tim i narativa i koje se više fokusiraju na pitanje fizičkog doživljaja slike, tako da ih ja doživljavam kao ekstenziju prve grupe slika i kretanje po liniji između iritantnosti i konteplacije. Treća celina su objekti, odnosno bojene drvene grede, koje predstavljaju nastavak i dalju fragmentaciju druge grupe slika.

 

 

 

_MG_9353

 

 

_MG_9400

 

 

 

Nove Vertigo slike nastavljaju referentnos na Hičkoka u tvom radu. U kakvom su one odnosu sa tvojim prethodnim radom Panic Book, koji si predstavio u Galeriji KCB-a?

 

Radio sam ih u isto vreme kada sam pravio i animirani film Panic Book, reč je o svojevrsnim omažima, ali dok je sa jedne strane animiran film vrlo narativan, sam po sebi, čak i kada se izbegava linearnost, ove slike su apstraktne i samo naslov upućuje na pomenuti film. Zanimalo me je kako jednostavnom formom (bojenim trouglovima i četvorouglovima) postići ono što je pomenuti reditelj gradio kroz pažljivo izgrađeni storyboard ili genijalan izbor lokacija u San Francisku, neverovatnu muzičku podlogu Bernarda Hemana i sve drugo što čini taj fim takvim kakav jeste. Naravno, ove slike su mnogo manje ambiciozne, za mene je proces njihovog nastanka bio emotivna reinterpretacija tog filma. Tako da tu nije po sredi čin aproprijacije, već pre želja da se drugim sredstvima proizvede iskustvo filma. Volim da se služim različitim pristupima u svom radu i zato često menjam, ono što tradicionalno zovemo – “rukopis”, mada su polazni motivi ponekad slični za moje slike i animirane filmove, to su ipak dve različite celine.

 

 

 

IMG_9278

 

 

IMG_9282

 

 

 

Predstavljene radove na ovoj izložbi karakteriše istraživanje odnosa geometrije u slikarstvu. Da li nam možeš reći nešto više o tome?

 

To je tačno, međutim, pored toga što sam svestan rizika koji nosi takav iskaz, moram da kažem da se ja u najvećoj meri oslanjam na intuiciju. Ne samo dok sam pravio ove radove, već i u samoj postavci i prezentaciji istih, meni je bilo važno da se oni međusobno dopunjuju i da “teku”, a što da ne, i da se sukobljavaju međusobno. Nešto nalik otvorenom igralištu. Tako geometrija na mojim slikama sasvim spontano nekada upućuje na konkretan, često organski oblik, a nekada je baš samo ono što vidimo – bojena linija ili bojena drvena greda. Takođe svestan sam i potencijalnog rizika kada je u pitanju određivanje ili smeštanje ovih radova u određeni “pravac” poput apstraktnog, optičkog, minimalističkog ili bilo kog drugog, i to je razlog zašto sam izbegavao da sa ovim radovima učestvujem na grupnim izložbama gde bi oni, čini mi se, bili istrgnuti iz svog konteksta i lakše upali u zamku kategorizacije. Za mene, radovi izloženi na ovoj izložbi su prvenstveno deo ambijentalne celine koji ima za cilj da proizvede spektar doživljaja.

 

 

 

IMG_9373

 

 

_MG_9332

 

 

_MG_9405

 

 

 

Upredo sa razvijanjem svoje prakse, sa grupom umetnika vodiš i kreiraš program umetničkog prostora U10. Ova godina je za vas bila veoma značajna kada je u pitanju građenje vidljivosti izvan lokalnog konteksta. Predstavili ste se, naime, na nekoliko evropskih sajmova i sarađivali sa sličnim umetničkim inicijativama i izlagačkim prostorima. Reci nam nešto više o ovom aspektu tvoga delovanja. Koje planove za naredni period ima U10?

 

Da, ova godina je bila vrlo značajna za nas. U junu smo učestvovali na LISTE Art Fair – u kao gosti Dr. Kuckucks Labrador umetničke grupe iz Bazela, u septembru smo bili na Parallel – u u Beču, a početkom oktobra smo bili gosti na Art Marketu u Budimpešti. U narednom periodu će biti takođe dinamično, započeli smo saradnje sa drugim umetničkim grupama i za sada je u planu da realizujemo projekte koji će podrazumevati gostovanje U10 na drugim lokacijama ali će i naš prostor ugostiti projekte koji dolaze iz Berlina, Ljubljane, Monpeljea… U planu su i jos neki projekti i izložbe u drugim gradovima ali tek treba da udjemo u konkretnu organizaciju, papirologiju, fondove itd.

 

Mislim da je naša scena poprilično isključena iz savremenih tokova i deluje mi kao da mi ne sarađujemo dovoljno ni u regionu, a kamoli šire. Naravno, da bi se stanje popravilo potrebne su značajnije društvene promene, ali mi kao U10 ćemo se truditi da radimo na tome u skladu sa našim mogućnostima.  

 

 

 

_MG_9383

 

 

 

Šta se dešava sa Samples of the Liquid Book nakon završetka izložbe? Da li planiraš izlaganje u inostranstvu?

 

Iskreno, kada je samostalno izlaganje ovih radova u inostranstvu u pitanju, nemam ništa opipljivo u planu. Sigurno je da imam jaku želju da realizujem nešto tako u bližoj budućnosti, ali koliko god to zvučalo trivijalno, nije baš jednostavno koordinisati organizaciju, prevoz, pokrivanje troškova za prenošenje radova – pogotovo velikih slika.

 

 

 

_MG_9393

 

  

IMG_9287

 

 

 

Koja su tvoja aktuelna interesovanja u domenu slikarstva? Da li je ova izložba zaokružila postojeća ili tek započela neka nova istraživanja?

 

Duboko verujem da su stalno istraživanje, promena i eksperiment jedini mogući put u umetnosti i iz tog razloga pre smatram da izložbom Samples of the Liquid Book otvaram prostor za dalja istraživanja.

 

 

 _MG_9318

 

 

 

  • Be Yourselfie

    Be Yourselfie

    / Please, scroll down for English version /       Kustos izložbe: Péter Bencze Umetnici: János Brüc...

  • Contemporary Balkan Art

    Contemporary Balkan Art

    Contemporary Balkan Art (CoBA) je inicijativa nastala u Londonu sa ciljem promovisanja umetnosti sa Balkana. S...

  • Dejan Sretenović / Nova sekvenca u istoriji MSUB

    Dejan Sretenović / Nova sekvenca u istoriji MSUB

    Zgrada Muzeja savremene umetnosti u Beogradu otvorena je, posle desetogodišnje pauze,  20. oktobra 2017. god...

  • Vladimir Tošić / Opus 4

    Vladimir Tošić / Opus 4

    Opus 4 bila je umetnička grupa četvorice mladih kompozitora koju su sačinjavali Milimir Drašković, Miodra...

  • Vojvođanski salon

    Vojvođanski salon

    U Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, trenutno je u toku izložba (dis)kontinuiteti: Savremena ...

Share:
Supervizuelna komentari (0)
Facebook komentari ()

Click here to cancel reply.
Ostavite komentar

Be Yourselfie

Be Yourselfie

/ Please, scroll down for English version /       Kustos izložbe: Péter Bencze Umetnici: J...

Sanja Ćopić i Milan Đorđević: Perspektivni na margini

Sanja Ćopić i Milan Đorđević: Perspektivni na margini

U Umetničkom prostoru U10 je do subote, 19. maja otvorena izložba „Perspektivni na margini“ Sa...

Jelena Fužinato / Hanging it down

Jelena Fužinato / Hanging it down

                Hanging it down (grafitni prah na zidu, promenjive dimenzije, ...

Vanishing Fiction

Vanishing Fiction

U Umetničkom prostoru U10 od 22. marta do 5. aprila traje izložba Nemanje Nikolića Vanishing fict...

Međuprostor / Bovon Kim, Nebojša Adamović i Stefan Lukić

Međuprostor / Bovon Kim, Nebojša Adamović i Stefan Lukić

U Umetničkom prostoru U10 otvorena je izložba Međuprostor Bovon Kim, Nebojše Adamovića i Stefan...

supervizuelna@gmail.com

ISSN 2334-8038_supervizuelna (online)

Supervizuelna je elektronski magazin za savremenu umetnost i vizuelnu kulturu.Supervizuelna beleži, prenosi i analizira aktuelne ideje, dešavanja i teme iz domena savremene vizuelne umetnosti bez geografskih određenja, nudeći prostor za postavljanje pitanja i iniciranje razgovora o umetnosti današnjice.

 

 

Baza Supervizuelne nalazi se u Beogradu.

 

 

Redakciju Supervizuelne čine:

Ana Bogdanović, Žolt Kovač, Isidora M. Nikolić, Saša Tkačenko i Ivan Šuletić.