Wired Map Lab
Iako na prvi pogled može da deluje da ova tema nema mnogo zajedničkog sa vizuelnim umetnostima, pretpostavljam da već dok ovo čitate shvatate da nije tako i da je poriv za mapiranjem suštinski blizak predstavljanju prostora u vizuelnim umetnostima, bilo da su u pitanju pejzaži ili direktno upotrebljeni delovi geografske karte.
–
–
Mape se u vizuelnim umetnostima pojavljuju kao važan element na severu Evrope u XVII veku. Ovo je u tesnoj vezi sa političkom i ekonomskom istorijom ovog prostora, posebno trgovačkom dominacijom Holandije nad ogromnim delom tadašnjeg sveta. Od tada, geografska karta, ali i mapa u najrazličitijim oblicima predstavlja element, temu ili čak važan deo umetničke prakse umetnika različitih poetika i usmerenja. Da pomenemo samo najpoznatije – Aligijera Boetija, Džaspera Džonsa i druge, ili u domaćoj umetnosti veoma zanimljivu praksu Leonida Šejke, čuvenu sliku Radomira Reljića i slično. Takođe, sve više se insistira na “mapiranju” prostora umetničkih praksi, gde je sajt izložbe “Inventing abstraction 1910-1925” vrhunski primer. Naravno, sveprisutni Google Maps projekat je neiscrpni izvor inspiracije za brojne umetničke projekte manjeg ili većeg obima i ambicija.
Magazin Wired je nedavno predstavio Wired Map Lab – prostor koji će se baviti izučavanjem mapa i mapiranja u bilo kom obliku. Pozivaju sve zainteresovane, od vrhunskih profesionalaca, do ljudi kojima su mape jednostavno fascinacija, da se priključe u istraživanju, deljenju iskustava i daljem radu.