Tour 13
Najveća grupna izložba street art-a ikada realizovana: Tour 13. Izložba osvaja sve rekorde i superlative. Više od 80 umetnika volonterski je prihvatilo rad na ovom projektu pre njegovog uništenja. Naime, Mehdi Ben Cheikh (vlasnik galerije street art-a u Parizu) je odgovoran za odlaganje rušenja zgrade kako bi pokrenuo i sproveo u delo ovaj kompleksan rad. Na početku je bila predviđena intervencija umetnika samo na fasadi zgrade da bi se potom proširila na celu. Svaki od umetnika dobio je najmanje jednu prostoriju. Projekat enormnih dimenzija: 9 spratova, sa 36 stanova od po četiri ili pet prostorija, često još uvek nameštenih, plafoni, podovi, hodnici, stepenište, prozori kao i fasada zgrade su bili deo sedmomesečnog projekta.
Nakon završetka umetničkog rada vrata su otvorena za publiku, besplatno, u toku mesec dana (oktobar 2013.). I u ovom delu brojevi obaraju rekorde, više od 25 hiljada posetilaca imalo je jedinstvenu priliku da pristupi ovom prostoru. Iz bezbednosnih razloga puštano je samo 49 osoba u isto vreme što je izazvalo višečasovna čekanja u redu koji je okruživao zgradu. Na početku, interesovanje za izložbu je bilo skromno, ali što se više približavao kraj postalo je intenzivnije. Čekanje od po deset do trinaest sati nije predstavljalo problem pretežno mlađoj publici kako bi bili deo onih koji su pristupili izložbi. Marketinški, na veliko iznenađenje, izložba je bila slabo pokrivena, ali zahvaljujući socijalnim mrežama vest se brzo širila.
Nakon poslednjeg dana izložbe predviđeno je da se zgrada sruši kako bi se na istom mestu u naredne dve godine gradili stanovi za socijalno ugrožene. Iz tog razloga velika pažnja posvećena je snimcima i fotografijama radova prikazanih na sajtu projekta. Više od 500 hiljada delova bilo je moguće pogledati na sajtu www.tourparis13.fr do 11. Novembra. Ali i ovde postoji inovativnost. Bilo je predviđeno da sajt nestane, sem ako ne bude spasen od strane posetilaca sajta. Oni su imali mogućnost da kliknu na određen rad kako bi ga spasili od nestajanja. “Spaseno” je više od 90 posto radova.
Tokom 2014. godine Thomas Lallier objaviće svoj dokumentarni film koji prati projekat od samog početka (rad umetnika, njihove ideje, nedoumice, kao i njihovu odlučnost da sprovedu rad kako bi projekat uspeo). Zgrada je sagrađena 50tih godina prošlog veka u istočnom delu Pariza na levoj obali Sene nedaleko od železničke stanice Austerlitz.
–
–