Richard Deacon / Tate Britain
Tate Britain trenutno predstavlja veliku izložbu radova umetnika Richarda Deacona (rođen 1949), jednog od najznačanijih britanskih vajara koji je na internacionalnoj sceni prominentno prisutan od početka osamdesetih godina prošlog veka. Izložba obuhvata oko 40 radova u hronološkom sledu: skulpture velikih, srednjih i malih formata uz seriju crteža.
Deacon za svoje radove, koje proizvodi više od četiri decenije, koristi materijale kao što su laminirano drvo, polikarbonat, tkanine, glinu. Radi i u malom i velikom formatu, kombinujući organske forme sa inžinjerskim elementima. Njegove metode rada se konstantno menjaju kao rezultat razvoja njegovog pristupa skulpturi.Deacon smatra sebe “proizvođačem” – stvaraocem predmeta koji stavlja naglasak na konstrukciju i obradu materijala. Ovo je naglašeno u grupi radova pod nazivom Art for Other People započetih 1982. izrađenih od najrazličitijih svakodnevnih materijala kao što su čelik, guma, hrom, koža i mermer. Izložba takođe uključuje i seriju ranih crteža pod grupnim nazivnom It’s Orpheus When There’s Singing iz 1978. Ovi crteži imaju veliki značaj za nastajanje sledećih skulptura posebno onih koje ispituju mogućnosti organskih i zakrivljenih formi i za njegovo mišljenje o jeziku i komunikaciji.
Izazovi koje Deacon sebi postavlja proizilaze iz prirode materijala koje koristi i njihovih odnosa. Njegovo interesovanje za “različitost materijala” navela ga je da proizvede nove eksperimentalne radova og kartona i keramike, dok je sa druge strane proširivao svoj rečnik u drugim materijalima. Na primer Out of Order iz 2003. je konstruisan od traka parenog drveta, savijenog i ostavljenog u stanju napetosti. Izložba u Tate Britain naglašava Deaconovo interesovanje za materijale i njihovu obradu, kao u After iz 1998, velikom radu od drveta koji zakrivljenom, kontinualnom formom obuhvata prostor. Predstavljeni su i radovi od najrazličitijih materijala iz serije malih formata pod nazivom Art for Other People (1982–), u kome istražuje ideju da savremenu umetnost poseduje i u njoj uživa bilo ko. Od posebnog značaja su Deaconovi rani crteži It’s Orpheus When There’s Singing (1978) koji su uticali na razvoj organskih formi u dosta njegovih sledećih radova i veliki rad od zelene keramike iz 2012, Fold.
Kroz svoju karijeru, Deacon jednako naglašava jezik kao i materijalnost svojih radova, što je posledica njegovog duboko ukorenjenog interesovanja za poetske, filozofske i druge tekstove. Kao njegov beskonačno promenljivi rad, predstavljen na ovoj izložbi u Tate Britainovim Linbury galerijama, kroz 34 primera, Deacona ne možemo okarakterisati jednom stilskom oznakom ili temom. Jedina konstanta bi mogla biti pristup crtežu i naglasak na smelim eksperimentima.
Kustos izložbe je Clarrie Wallis, kustos britanske moderne i savremene umetnosti, sa Sofijom Karamani, asistentom kustosa za savremenu britansku umetnost. Izložbu prati knjiga o umetniku i program razgovora i događaja u galeriji.
Ovom prilikom vam izložbu predstavljamo iz samog Tate Britain ljubaznošću Mrdjana Bajića, koji nam je ustupio svoje fotografije.
__________________
Richard Deacon je rođen u Bangoru, u Velsu, 1949. godine. Studirao je na Somerset College of Art, Taunton (1968), St Martin’s School of Art, London (1970–73) i Royal College of Art (1974-77). Izlagao je širom sveta na samostalnim izložbama , kao i na značajnim internacionalnim izložbama poput Documenta IX (1992) i Venecijanskog bijenala (2007). Deaconov rad je predstavljen na javnim mestima na lokacijama širom sveta od Yonge Square Plaze u Torontu, do Redheugh mosta u Gatesheadu, od Krefelda u Nemačkoj do Aucklanda na Novom Zelandu. Dobitnik je Tarnerove nagrade 1987. Živi i radi u Londonu.
–