Mia Ćuk / Eikaiwa
Mia Ćuk
Eikaiwa (英会話)
fotografije / tekst / 2014-2016
Gradska galerija Požega
01.10. – 04.11.2016.
Eikaiwa (英会話), u prevodu sa japanskog “konverzacija na Engleskom jeziku” zajednički je naziv privatnih škola Engleskog jezika u Japanu koje nude časove sa posebnim fokusom na svakodnevnoj komunikaciji. U protekle dve godine radim u jednoj od vodećih eikaivi, prihvatajući njenu korporativnu ideologiju, obesmišljenu komunikaciju i nisku platu kao pravila igre, kako bih problematizovala samu skrivenu politiku kompanije.
Nikada nisam upoznala svoje nadređene ili studente. Radeći u ambivalentnom prostoru Skajpa, moji časovi traju 25 minuta i najčešće prate unapred pripremljeni kompanijski scenario. U tom scenariju predavač izvodi prepisane kodove ponašanja, odražava pozitivan, motivišući stav, stimuliše preuveličanim entuzijazmom, ujedno skrivajući određene podatke (npr. da ima i drugi posao) neutrališući sebe, oslobađajući se tragova individualizma. Čitav sistem eikaive osmišljen je tako da u velikoj meri negira ili neutrališe postojanje realne ličnosti (profesori i studenti koriste pseudonime) realnih prostora (predavači simuliraju kancelarijski prostor, uklanjajući iz kadra detalje koje upućuju na činjenicu da rade od kuće) kao i realna mišljenja (lista nepoželjnih tema za razgovor: politika, konflikt, religija, terorizam itd.)
Lični prostori u kojima se nalazimo time postaju vidljivo ali zabranjeno područje, geografski i ideološki izolovano, nedefinisanih koordinata ali utvrđeno politikom kompanije. Drugi plan sistemom zabrana postaje nevidljiv, nekonstruisan nosilac tragova realnosti i svakodnevnog postojanja. Kroz njega saznajem ko su zapravo ljudi sa kojima radim, i šta se nalazi iza ideje samoreprezentacije ugrađene u predvidiv govor.
Fotografije nastaju kao direktne kontakt kopije prostora, upotrebom printskrin-a u momentu kada studenti na kratko napuste scenu. Na ovaj način sliku gradi ne samo ono vidljivo već i latentno- brzina protoka informacija, bezbrojnih bitova u sekundi, koji deluju protiv kvaliteta i razgrađuju prikaz. Drugi segment rada čini tekst, fragmenti preuzeti iz različitih “tema za slobodnu diskusiju”, koji u kombinaciji sa vizuelnim detaljima čine dijalog o stvarnosti van očekivanih jezičkih okvira.
Mia Ćuk (1988) rođena je u Novom Sadu gde je diplomirala na likovnom departmanu Akademje umetnosti 2011 godine. Master studije fotografije završila je na Univerzitetu Vestminster u Velikoj Britaniji, u klasi profesora Dejvida Bejta. Učestvovala je na brojnim izložbama, projektima i rezidencijalnim boravcima u Srbiji i inostranstvu. Dvostruki je finalista nagrade Dimitrije Bašićević Mangelos.