Supervizuelna - Magazin za savremenu umetnost.
  • RAZGOVORI
  • MONITOR
  • MUSTRA
  • Blog
  • MAPA
  • REGISTRATOR
  • SNEAK PEEK
MENU
  • RAZGOVORI
  • MONITOR
  • MUSTRA
  • Blog
  • MAPA
  • REGISTRATOR
  • SNEAK PEEK
Marija Dragojlović / Fotografije sa letovanja
  • Mapa
  • 09.05.2016.
  • Tekst iz knjige Invetarska kutija Marije Dragojlović, autora Milete Prodanović
  • 0
    3575

Marija Dragojlović / Fotografije sa letovanja

Albumi za fotografije nastali su u času kada su novi načini zaustavljanja svetlosti na osetljivoj ploči postali dovoljno pristupačni širokim narodnim masama. Najstariji albumi, oni za takozvane kabinet-portrete više nalikuju kutijama za dragocenosti sa metalnim kopčama. U proreze standardnih veličina uvlačili bi se u studijima načinjeni obrazi srodnika ili prijatelja, razmenjivani zarad sećanja. Bilo je to vreme kraja veka, tako pogodno za dekadentnu dekorativnu umetnost – otvori za slike u tim albumima imaju vitičaste ukrasne okvire izvedene u duhu art nouveaua  iliti, ako neko više voli – jugendstila. Obilje ornamenata u zlatotisku krasi i korice, često obložene somotom.

 

 

Buna 2011-2012, crno-bela reprodukcija na klasičnom foto papiru bojena olovkama u boji, 101x144,5 cm.

Buna, 2011-2012, crno-bela reprodukcija na klasičnom foto papiru bojena olovkama u boji, 101×144,5 cm

 

 

Kada su se fotografije oslobodile nesavitljivih kartonskih nosača i albumi su postali lakši i sličniji knjigama ili ukoričenim blokovima sa crnim ili tamno sivim listovima. Između njih bi, radi zaštite snimaka, bio postavljen transparentni list sa kakvim reljefnim uzorkom. U posleratnom periodu takvi foto-albumi obično su kupovani u dućanima „Narodne radinosti“, preduzeća koje se bavilo prometom suvenira (čuturice, drvene čaplje, lutkice u folklornim kostimima…). Valjda su i zbog toga korice tih čvrsto uvezanih tomova često imale „dizajn“ zasnovan na tkanicama ili motivima pirotskih ćilima. Postojali su i ugaoni „trouglići“ kojima bi se fotografija, bez oštećenja, mogla pričvrstiti za stranicu albuma. Iako se većina porodičnih albuma te epohe drži najprirodnijeg hronološkog principa, postojale su i tematske zbirke. Među njima se svakako izdvajaju albumi ispunjeni fotografijama sa letovanja.

 

 

Drina 2011-2012, crno-bela reprodukcija na klasičnom foto papiru bojena olovkama u boj 101,6x111 cm.

Drina, 2011-2012, crno-bela reprodukcija na klasičnom foto papiru bojena olovkama u boj 101,6×111 cm

 

 

Fotografija nije kao danas, u vreme digitalnih zapisa, bila masovni fenomen: film se štedeo, fotografisanje je, još uvek, imalo dimenziju rituala, ograničavalo se na posebne prilike… Utoliko, stare fotografije, one načinjene ne iz navike, ne na brzinu, već promišljeno, sa nameštanjem protagonista, nose dah vremena u kojem su stvari, situacije, ljudi… imali veću vrednost, veću specifičnu težinu nego danas. Živeli smo u zemlji u kojoj su bukvarska pojednostavljenja imala svoje uporište u stvarnosti: imali smo more i planine, plovne reke i čista jezera, mandarine i Alpe, planinske reke i rudna bogatstva… Odlazak na more  smatrao se gotovo obaveznim iskorakom iz svakodnevne rutine. Utoliko je, sa opštim povećanjam standarda, obnovljena tradicija letovanja u novoj zemlji u kojoj se Abacija pretvorila u Opatiju.

 

 

Jadransko more 2, 2011-2012, crno-bela reprodukcija na klasičnom foto papiru bojena olovkama u boji, 97,3x133,9 cm.

Jadransko more 2, 2011-2012, crno-bela reprodukcija na klasičnom foto papiru bojena olovkama u boji, 97,3×133,9 cm

 

 

Prizori porodične ili socijalne opuštenosti pored vode, negde bi se reklo sa teferiča, slikarski su žanr stariji od pronalaska fotografije. On nastaje uporedo sa pojavom modernizma i, sledstveno, dokoličarske klase, i svoje râne vrhunce ima u delima kakva su „Doručak na travi“ Eduara Manea ili „Nedeljno poslepodne na ostrvu La Grand Žat“ Žorža Seraa. U porodičnom albumu letovanja Marije Dragojlović sabrane su (ili odabrane) fotografije iz predratnog perioda, kao i one iz vremena socijalizma. Starije, sa rečnih ili primorskih  „štrandova“ prepoznaju se po drvenim kabinama za kupanje, kapama, odavno zaboravljeniim igračkama u rukama nekadašnje dece… U oba slučaja to ponovno proživljavanje davnih situacija u procesu njihove manuelne „dorade“ bojom jeste nostalgična evokacija vremena u kojem su svi bili na broju.

 

 

Jadransko more 2011-2012, crno-bela reprodukcija na klasičnom foto papiru bojena olovkama u boji, 98,3x146,43cm.

Jadransko more, 2011-2012, crno-bela reprodukcija na klasičnom foto papiru bojena olovkama u boji, 98,3×146,43cm

 

 

Interakcija fiksiranih čestica srebra sa pigmentom koji Marija Dragojlović nanosi daje specifičan pepeljasti prizvuk obojenim površinama. Skoro da je ta paleta, zavisna u velikoj meri od tehnoloških mogućnosti medija, prerasla u svojevrsni kôd: takva sazvučja srećemo u arhajsko vreme kinematografije kada su, u nedostatku bolje tehnologije, pojedini filmovi kolorisani ručno, što, opet, za posledicu ima nervozno poskakivanje bojom istaknutih površina. Te boje, tirkizne, viridijan zelene ili prusko plave, prljavo rozikaste ili žute, prizivaju sećanje na izloge fotografskih radnji u onim varošicama u kojima se, sve do nedavno, fotograf zvao slikar, na kolorisane maturske panoe, portrete mladenaca iznad bračnih kreveta, ukratko na vreme u kojem su obećanja suvislije budućnosti, za razliku od današnjih – imala smisla. 

Mileta Prodanović

  • MIGRACIJE DESTINACIJE / Srđan Veljović

    MIGRACIJE DESTINACIJE / Srđan Veljović

     Auf dem Holzweg sein (Budi na pogrešnom putu)   Šta je put? Na pamet padaju uski i prostrani drumov...

  • Jelena Fužinato / Hanging it down

    Jelena Fužinato / Hanging it down

                    Hanging it down (grafitni prah na zidu, promenjive dimenzije, 2018.) je ...

  • Marija Avramović / After party

    Marija Avramović / After party

    Seriju akvarela After party započela sam nakon loše žurke, kao pripremu za izložbu mladih umetnika u Straz...

  • Ivana Milev / Jedinstvo mnoštva

    Ivana Milev / Jedinstvo mnoštva

                  Ideja za skulpture i kolaže proizilazi iz pa...

  • Gorana Bačevac / Blurred

    Gorana Bačevac / Blurred

    Blurred   keramičke pločice, 194 x 142 x 10 cm, 2017.     "Blurred (autoportret) je izrađ...

Share:
Supervizuelna komentari (0)
Facebook komentari ()

Click here to cancel reply.
Ostavite komentar

supervizuelna@gmail.com

ISSN 2334-8038_supervizuelna (online)

Supervizuelna je elektronski magazin za savremenu umetnost i vizuelnu kulturu.Supervizuelna beleži, prenosi i analizira aktuelne ideje, dešavanja i teme iz domena savremene vizuelne umetnosti bez geografskih određenja, nudeći prostor za postavljanje pitanja i iniciranje razgovora o umetnosti današnjice.

 

 

Baza Supervizuelne nalazi se u Beogradu.

 

 

Redakciju Supervizuelne čine:

Ana Bogdanović, Žolt Kovač, Isidora M. Nikolić, Saša Tkačenko i Ivan Šuletić.