Radoš Antonijević / Šator Dečani M-1
Шатор Дечани М-1
2006
„Шатор Дечани М -1“ је направљен у облику српског средњевековног манастира Високи Дечани са Косова и Метохије. Скулптура је шатор, направљен од непромочивог платна сивомаслинасте боје и може да прими три до четири одрасле особе. Фунција је довела предмет до облика индустријског производа, а тим третманом скулптура је успешно очишћена од површинског рукописа, чиме се добило на брзини сагледавања и на могућности лаког мултипликовања. Контроверзни облик доводи скулптуру у везу са најтрауматичнијим историјским догађајем у новијој српској историји, а то је рат на Косову. Овај рад не суди никоме, он се поставља између кривице и невиности и прича о драми историје и живота.
Шатор Софија
2009
Рад „Шатор Софија“ израђен је у облику Аја Софије из Истанбула. Ова грађевина је прво била хришћанска црква, затим џамија и на крају музеј, а њена слојевита архитектура је тако снажно сажета да је сваки део неодвојиво значајан. Тако схваћена, она је парадигматична слика читавог културног простора од Истанбула до Беча.
Рад је израђен као део пројекта (OUT) и излаган је у Грацу, а у оквиру „Штајерске јесени“. Неки градски одборници града Граца су поставку рада у непосредниј близини католичке катедрале протумачили као провокацију као када би мујезин позивао на молитву са Сахат куле (симбол града Граца). Као врхунац ксенофобије стигла је анонимна претња да ће шатор бити запаљен. До краја изложбе рад је чувала полиција, док су са друге стране организатори изложбе при обиласку рада пронашли мали молитвени тепих. То би могло да значи да се неко унутар шатора молио или да је бар желео да пошаље такву поруку.
Шатор Музеј савремене уметности
2012
Зграда Музеја савремене уметности у Београду је због реконструкције затворена већ шест година, али се у непосредној близини налази Ушће Шопинг центар. Интересантно је да и у тржном центру време стоји као и у музеју, само што је у музеју све заувек старо, а у тржном центру је све увек ново.
Познато је да се савременост у уметности дефинише управо у поређењу са збирком музеја али и тржиште такође има свој облик савремености, а та савременост зависи од потребе потрошача. Шопинг мол рангира ствари по цени, а не по хронологији, па се прошлост релативизује. Оно што се купи то је потрошено, а чему је истекао рок то се баца. Будућност не постоји, сврха прошлости је само да доведе до конзумације садашњости. Чак није потребна ни истинска прошлост, јер музеји као места друштвене меморије могу бити замењени медијима који би свакаодневно производили неопходну јучерашњицу као коректив данашњице. Појава великог броја шопинг молова у директној је вези са порастом броја медија који директно „хране“ тржне центре стварањем нових потрошачких потреба.
У складу са овим увидима конципиран је објекат који вегетира на елементима савремености у релацијама: ШАТОР – МУЗЕЈ – ШОПИНГ МОЛ. На нивоу стејтмента он може бити описан следећим рекламним исказом.
________
ПОШТОВАНИ КУПЦИ!
Шатор Музеј савремене уметности
је најновији производ нашег креативног тима предвођеног Радошем Антонијевићем.
Овога пута то је мали шатор – музеј за двоје.
Овај музеј можете држати у дворишту или стану или га можете једноставно понети са собом на излет, камповање, летовање, политичке протесте, различите перформансе, уметничке акције итд.
Могу га користити, љубитељи природе, младенци, љубавници, старији брачни парови, војска и полиција, познати и непознати уметници и посебно кустоси за које шатор може постати место терапије и утехе.
Ако до сада нисте постали власник неког од наших производа, ово је идеална прилика да у току трајања изложбе купите Шатор Музеј савремене уметности по најповољнијиј цени и постанете власник овог ремек дела савремене уметности које ће вам пружити незаборавне тренутке животне радости.
Уметност је жива, само се преселила!
АКЦИЈА!!!
________
www.radosantonijevic.weebly.com