Kosta Bogdanović / Skulpture i reljefi 1960-2012
U Galeriji 212 trenutno je u toku izložba skulptura i reljefa istaknutog vajara, istoričara umetnosti i teoretičara vizuelne kulture Koste Bogdanovića (1930-2012). Na izložbi, koja je otvorena do 28. novembra 2017. godine, predstavljene su skulpture i reljefi nastali u periodu od 1960. do 2012. u izboru mr Marka Bogdanovića; on je i autor teksta za katalog koji prenosimo u nastavku.
Vajar Kosta Bogdanović je od početka svog stvaralaštva uvideo važnost izbora materijala kao polazne tačke iz koje nastaje umetničko delo. Opredelio se za drvo, kao za materijal koji možda najbolje odgovara njegovom senzibilitetu. Gradeći svoju poetiku, zasnovanu na posebnom odnosu prema drvetu, stvorio je jedinstven vajarski opus utemeljen na teorijskim znanjima i istraživanjima iz oblasti vizuelne kulture. Prateći Kostinu teorijsku misao, dolazi se do pojma “forma nagovor” koji se vezuje i za sam materijal od koga delo nastaje. Dakle, u ovom slučaju drvo u sebi već nosi potencijal za buduće delo. Usklađenost sa prirodom je svojstvena Kostinim radovima, on konstantno prati “logiku forme”.
Radovi na ovoj izložbi predstavljaju pet decenija umetničkog razvoja kao i odnos umetnika prema materijalu. Traganje za sopstvenim izrazom počinje još u ranim radovima, dok je originalnost izraza čitljiva u formama zrelog perioda njegovog stvaralaštva. Drvo postaje medijum kroz koji progovaraju davno zaboravljena ljudska iskustva i principi, kao i teme preuzete iz istorije umetnosti čiji nazivi poput Vizanteme, Forma islamika, Forma japanika ili Forma arhitektonika označavaju cikluse inspirisane umetnošću određenih civilizacija ili samom arhitekturom. Odnos prema plavoj boji, koja je u Kostinom sistemu neraskidivo povezana sa odrednicama “tiho” i “uzvišeno”, proizilazi iz vizantijskog estetskog principa.
Skulpture i reljefi iz ove selekcije predstavljaju pet decenija stvaralaštva Koste Bogdanovića i namera je da se u galerijskom prostoru prikaže opus umetnika čija dela osobene poetike obeležavaju srpsku i jugoslovensku umetničku scenu XX i početka XXI veka.
Kosta Bogdanović (1930, Osijek kod Sarajeva – 2012, Beograd) diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1962, Odeljenje za istoriju umetnosti. Vajarstvo je učio u ateljeu Sretena Stojanovića u Beogradu od 1958. do 1961. Bio je član AICA-e, ULUS-a i ULUPUDS-a. Radio je u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu od 1967. do 1994. kao kustos, muzejski savetnik i direktor (1985-1987). Osnovao je Centar za vizuelnu kulturu i informacije u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu 1974. Izlagao je na više od četrdeset samostalnih i nekoliko stotina grupnih izložbi u zemlji i inostanstvu, realizovao je brojne skulpture u javnom prostoru, dobitnik je mnogih domaćih i internacionalnih nagrada. Dela mu se nalaze u značajnim muzejskim zbirkama i privatnim kolekcijama u zemlji i inostranstvu. Autor je više od deset knjiga iz oblasti vizuelne kulture, istorije i teorije umetnosti.