- Registrator
- 31.01.2017.
-
0
3992
Izložba savremene jugoslovenske umetnosti u Londonu (1930)
U Gallery at Millbank, u Londonu, koja će dve godine zatim (1932) postati poznata pod svojim današnjim imenom – Tate Gallery, otvorena je 10. aprila 1930. godine izložba pod nazivom “Exhibition of Jugoslav Sculpture and Painting”. Prenosimo dva novinska teksta koja su tim povodom objavljena u listovima Vreme i Politika.
Vreme, petak, 18. aprila 1930.
Izložba savremene jugoslovenske umetnosti u Londonu
Značajne manifestacije jugoslovensko – britanskog prijateljstva
London, 10. aprila.
Blagodareći inicijativi Društva jugoslovenskih prijatelja u Velikoj Britaniji, s proleća prošle godine bila je priređena, u Ljubljani, u Zagrebu i Beogradu, izložba savremene britanske umetnosti, dotle vrlo malo poznate u Jugoslaviji. Već tad je bilo odlučeno da se, za uzvrat, ove godine priredi slična reprezentativna izložba jugoslovenske umetnosti u Londonu, opet u cilju uzajamnog boljeg poznavanja. Misao nije ostala neostvarena ni želja uzaludna: ta naša izložba je otvorena juče, 9. aprila, u tri časa posle podne u prostorijama modernog muzeja Tate Gallery.
Vernisaž je protekao bez svečanih govora, ali su se videli na njemu mnogi britanski umetnici i umetnički kritičari, članovi visokog engleskog društva i jugoslovenske kolonije u Londonu. Celo popodne, do u mrak, mnogobrojni posetioci razgledali su izložbu, interesujući se za pojedine umetnike i njihove radove.
Uveče, u jednom od najotmenijih londonskih hotela, u May Fair Hotel-u, davao se svečan banket u čast Jugoslavije i jugoslovenskih umetnika. Na banketu je bilo preko sto trideset zvanica, prijatelja naše umetnosti i našega naroda. Okupu je pretsedavao lord Henri Kevendiš Bentink, nekadašnji pretsednik Serbian Relief Fund-a koji nam je učinio velikih i nezaboravnih usluga u doba rata. Uz lorda Bentinka, na banketu su bili lord biskup od Glečestera i general-major lord Edvard Glečen; zatim, Čarls Etken, direktor muzeja Tate Gallery, Č.R.Čizmen, veliki menažer kolektor i poznavalac umetnosti; slikari i naši prijatelji, ser Džon Leveri i Dž. B. Manson; g-đa i g Vinand, naročiti ljubitelji jugoslovenske skulpture; ser Hari Ers, Edvard Diven, ser Valter Napir, i mnogi drugi. U punom broju bili su zastupljeni osnivači Društva jugoslovenskih prijatelja u Velikoj Britaniji, među kojima su na prvom mestu g.g.Siton-Vatson i Roland Brajs i g-đica Irena Džonston.
Primećeni su, dalje, predstavnici velikih engleskih listova, “Tajmsa”, “Dejli Telegrafa”, “Morning Posta” i “Observera”. Naš poslanik u Londonu, g. Đ. Đurić, pojavio se sa celokupnim osobljem poslanstva. Dobro je bila pretstavljena i naša kolonija u Londonu, na čelu sa g.g. Bancem i Petrinovićem. Od naših umetnika i delegata koji su došli u London radi organizovanja izložbe, videli su se g.g. Ivan Meštrović i Branko Popović, zatim g-đa Izidor Cankar, dr. Milan Kašanin i M. Tiljak.
Pošto je digao zdravicu engleskom i našem Kralju, lord Bentink je dao reč seru Džonu Leveriju, koji je pozdravio jugoslovenske umetnike. Srdačan otpozdrav g. Meštrovića pročitao je na engleskom g. dr. Milan Ćurčin. Zatim je lord Bentink dao reč g. Branku Popoviću, koji je, na francuskom govorio u ime jugoslovenskih umetnika.
(…)
Politika, 12. april 1930.
Jugoslovenska umetnička izložba u Londonu
London, 10 aprila
Juče je otvorena jugoslovenska umetnička izložba u londonskoj Tet Galeriji.
Povodom otvaranja ove izložbe, “Tajms” i “Morning Post” doneli su u današnjim svojim brojevima ocene svojih umetničkih kritičara. Oba kritičara podvlače značaj izložbe i iznose glavne karakteristike umetničkih radova, zadržavajući se naročito na skulpturi g. Meštrovića.
“Tajmsov” kritičar veli da jugoslovenska umetnost predstavlja mešavinu istočnih i zapadnih uticaja i da izložba služi kao uvod u civilizaciju jednog naroda koji je svestan svoje kulture, i da zato izložbu u celini treba više ceniti kao izraz lokalnih odlika i rasnih ideala, a manje po strogo umetničkom standardu.
Kritičar “Morning Post”a iznosi razvoj Meštrovićevog vajarstva za poslednjih 20 godina i veli da uopšte svi radovi u vajarskoj sekciji izložbe dostižu u umetničkoj veštini visok standard. Što se tiče slika, kritičar misli da je jugoslavenski slikar manje kolorist i da više ceni karakter.
Oba kritičara pozdravljaju izložbu zbog njene interesantnosti.
Sinoć je povodom otvaranja izložbe priređen banket od strane Jugoslovenskog Društva u Velikoj Britaniji u hotelu “Mejfer”. Ovome banketu, kome je prisustvovao veći broj naših prijatelja Engleza, predsedavao je lord Henri Kevendiš Bentink koji je u svom pozdravnom govoru o našem narodu i našoj umetnosti. Lordu Kenvedišu odgovorio je naš poslanik g. Đurić. Ser Džon Laveri održao je zdravicu jugoslovenskoj umetnosti, na koju su odgovorili Meštrović, Branko Popović i Cankar. U svima tim govorima istaknut je značaj ove izložbe kao i britanske izložbe koja je priređena u Jugoslaviji.
Mnogobrojnost posetilaca izložbe prvoga dana i svečanost banketa bile su lepe manifestacije težnje za kulturnim zbliženjem između dvaju naroda.
(A.A.)