Graeae
Umetnice: Ivana Milev, Bojana Atlija, Nina Galić
Mesto: Likovna galerija Kulturnog centra Beograda
Vreme trajanja: 11. februar – 05. mart 2016.
U grčkoj mitologiji Greje su tri sestre koje su pored krvnog srodstva delile i oko – organ koji nam omogućava percepciju i imaginaciju. Bojana, Ivana i Nina simbolično dele jedno oko, međutim, svet koji one percipiraju, prisvajaju i preoblikuju, fundamentalno je drugačiji. Njihove vizure uslovljene su različitim problemima – estetskim, egzistencijalnim i političkim.
Ivana Milev radi disciplinovano. Ona je skulptorka s umom inženjera. Rukama „plete” beskrajnu strukturu i fascinirana je njenom prostornom progresijom. Autorka sebi postavlja problem tj. zadatak da bude besprekorno tačna jer želi da njen rad bude „savršeno tehnički izveden”. Ova strukturalna opsesivnost ono je što zbunjuje pri recepciji Ivaninih skulptura, jer nemoguće je utvrditi da li je u pitanju fabrički ili ljudski rad.
Bojana Atlija organizovala je svoje betonske kocke na podu galerije. Na prvi pogled, kocke izgledaju kao funkcionalni elementi koji bi bili idealan postament ili baza za tradicionalnu skulpturu. Posmatrajući proces nastanka kocki shvatio sam da su one baze za jednu organsku skulpturu, samu autorku. Kocka kao arhitektonski element trebalo bi da omogući njenu stabilnost. Ona stoji na svojim kockama, interesuje je kakav je pogled s tog malog uzdignuća. Da li je svet lepši, da li je drugačiji? Možda. Stvar je individualne perspektive i percipiranja života.
Nina Galić se na ovoj izložbi predstavlja ne skulpturom već kulisom koja sugeriše fizičko učestvovanje posmatrača. Međutim, pomisao na učestvovanje u činovima koje sugeriše postavka, smeštena u prostor koji simulira mihrab (klečanje na kukuruzu, turban od trnja ili žileti za uklanjanje jagodica) budi osećaj čistog horora. Kontekst je jasan. U pitanju je politički komentar.
Kroz različite pristupe stvaranju, kompulsivnosti tog procesa, rešavanja likovnih, filozofskih i političkih problema, autorke se čiste od afekata koje stvara spoljni svet.
(deo iz uvodnog teksta Milana Naskovića u katalogu izložbe)