Supervizuelna - Magazin za savremenu umetnost.
  • RAZGOVORI
  • MONITOR
  • MUSTRA
  • Blog
  • MAPA
  • REGISTRATOR
  • SNEAK PEEK
MENU
  • RAZGOVORI
  • MONITOR
  • MUSTRA
  • Blog
  • MAPA
  • REGISTRATOR
  • SNEAK PEEK
From Diaspora to Diversities
  • Monitor
  • 13.04.2016.
  • Foto: Luka Knežević-Strika
  • 0
    3114

From Diaspora to Diversities

U ponedeljak, 4. aprila je u galeriji Remont otvorena izložba From Diaspora to Diversities, kustosa Miroslava Karića, na kojoj su izloženi radovi Adrijane Gvozdenović, Vahide Ramujkić Aleksandra Jestrovića Jamesdina i Mladena Bundala.

 

 

IMG_0324 

 

IMG_0318

 

 

IMG_0315

 

 

IMG_0326

 

 

IMG_0323

 

 

Važan aspekt u razmatranju svake priče o dijaspori ostaju masovne ili individualne migracije ljudi. One mogu biti složene i bolne kada su prinudne, uzrokovane ratom, političkim neizvestnostima ili ekonomskim nestabilnostima, čega smo bili svedoci i na ovim prostorima ali se i danas suočavamo sa aktuelnom migrantskom i izbegličkom krizom u Evropi. Drugi razlozi (i)migriranja i izmeštanja neretko su aspiracije pojedinca za novim profesionalnim usavršavanjima i sticanjem znanja (ne više samo u zemljama zapada), kao i želje da se u dužim boravcima ili kraćim i frekventnim geografskim dislociranjima otkrivaju i neposredno dožive ponekad potpuno različita društvena i kulturna okruženja. Ciklus izložbi u okviru regionalnog projekta “From diaspora to diversities” ima za cilj da kroz umetničke produkcije i prakse autora/ki različitih generacija rasvetle neke od tema i pitanja vezanih za fenomen dijaspore u savremenim kontekstima. Promišljajući sam pojam izvan dominantnih etnocentričnih i etničkih definicija, u fokusu se tako nalazi širok spektar iskustava privremenih i trajnih izmeštanja iz matičnih sredina odnosno života i/ili rada “negde napolju”. Redefinisanje termina i koncepta dijaspore je već neko vreme u žiži teorijskih debata. Diskusije su posebno inicirane novim konstelacijama globalnih društveno-političkih, tehnoloških, komunikacionih tokova i kretanja, povećane internacionalne mobilnosti ili recimo poslednje dve decenije sve prisutnijeg i intenzivnijeg kulturnog nomadizma razvijanog kroz hiperprodukciju međunarodnih događaja i rezidencija za umetnike i kulturne radnike širom sveta. Kakva su iskustva u svakodnevnom i profesionalnom životu, koji su sve izazovi u prilagođavanjima i interakcijama sa specifičnostima drugih/nematičnih sredina polazna su pitanja u projektnim istraživanjima različitih vidova dijasporske egzistencije i povoda migracionih kretanja aktera međunarodne umetničke i kulturne scene poreklom sa Zapadnog Balkana. Na izložbama će biti predstavljeni umetnici/ce koji su druga generacija dijaspore, umetnici/ce koji trenutno žive i rade u inostranstvu, kao i autori/ke koji transnacionalnu mobilnost, česte i privremene boravke u različitim geografskim, kulturnim, društvenim kontekstima značajno integrišu u svoju umetničku praksu.

 

 

IMG_0322

 

 

IMG_0345

 

 

IMG_0347

 

 

IMG_0340

 

 

Prva izložba obuhvata segmente produkcija četvoro umetnika/ca (Mladen Bundalo, Adrijana Gvozdenović, Jamesdin, Vahida Ramujkić) koji se u različitim autorskim pristupima, poetikama i fokusima istraživanja bave ličnim iskustvima, promisljajući pritom čitav niz tema koje se tiču šire slike i kompleksnosti statusa i pozicija dijasporskih zajednica, grupa ili pojedinaca/nomada u procesima adaptacije, identifikacije, razumevanja i integracija u nove društvene situacije i ambijente. Interpretirani kroz crtež, tekstualne beleške, vez, video i fotografski zapis, mape, dijagrame, slike/objekte problemski sadržaji izloženih radova dokumentuju, komentarišu analiziraju i otvaraju brojna pitanja o stalnim i kratkotrajnim izmeštanjima i kretanjima van zemlje porekla: o percepciji i recepciji “drugog” i “različitog”, o stereotipima, o domu i pripadanju, o putovanjima, socio-kulturnoj problematici integracija, egizstenciji i rutini svakodnevice u novim sredinama, o identitetskim tranzicijama…

 

 

IMG_0319

 

 

IMG_0344

 

 

IMG_0343 

 

 

__________________

 

Projekat „From diaspora to diversities“se realizuje u saradnji Remont – nezavisne umetničke asocijacije (Beograd), Evropskog kulturnog centra Esperanza (Skoplje), Kunst Ost (Grac) i Instituta za suvremenu umjetnost (Zagreb).
Projekat “From diaspora to diversities” se realizuje uz podršku: Balkanski fond za umetnost i kulturu (BAC), www.balkansartsandculture.fund; Kooperativa – regionalna platforma za kulturu www.platforma-kooperativa.org; Ministarstvo spoljnih poslova – Uprava za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu http://www.dijaspora.gov.rs/

 

 

 

  • S one strane nevidljivog

    S one strane nevidljivog

    Prelazak ni iz čega u složeno telo razvijene jedinke, jedno je od čuda života koja se neprekidno događaju...

  • Confessional

    Confessional

    Flu_OpenLAB, 01-10.12.2022. Rajićeva 10b, Beograd     Tekst koji sledi prati prvi projek...

  • PET IZ ŠEST u Galeriji FLU

    PET IZ ŠEST u Galeriji FLU

    Grupa studenata sa slikarskog odseka, iz klase broj šest, master akademskih studija, Fakulteta likovnih umetn...

  • Jana Gligorijević: Poetika kadriranja Japana

    Jana Gligorijević: Poetika kadriranja Japana

    Drugom samostalnom izložbom fotografija u Ustanovi kulture Stari grad Jana Gligorijević se nadovezuje na fot...

  • NAUKA, UMETNOST I „MEJKERS“ KULTURA U BEOGRADU TOKOM NOVEMBRA

    NAUKA, UMETNOST I „MEJKERS“ KULTURA U BEOGRADU TOKOM NOVEMBRA

    Od 14. novembra do 8. decembra, Centar za promociju nauke organizuje manifestaciju koja povezuje nauku i umetn...

Share:
Supervizuelna komentari (0)
Facebook komentari ()

Click here to cancel reply.
Ostavite komentar

Finale Nagrade D. B. Mangelos 2017

Finale Nagrade D. B. Mangelos 2017

U ponedeljak 26. juna u 19 časova se u galeriji Remont otvara se izložba finalista Nagrade Dimitri...

Finalisti nagrade Dimitrije Bašičević Mangelos 2017

Finalisti nagrade Dimitrije Bašičević Mangelos 2017

Izložbu finalista Nagrade Dimitrije Bašičević Mangelos imaćete priliku da posetite u ponedelja...

Pokretni hronotopi

Pokretni hronotopi

U galeriji Remont je 15. maja otvorena izložba Mladena Bundala "Pokretni hronotipi".   “Pokret...

Neda Kovinić / Crna sam ali lepa

Neda Kovinić / Crna sam ali lepa

Neda KovinićCrna sam ali lepaGalerija Remont18/04 - 05/05/2017.         Projekat Crna sa...

Večera za zeca

Večera za zeca

Dvojica umetnika koji su na svojstven način obeležili scenu devedesetih predstavili su radove na i...

supervizuelna@gmail.com

ISSN 2334-8038_supervizuelna (online)

Supervizuelna je elektronski magazin za savremenu umetnost i vizuelnu kulturu.Supervizuelna beleži, prenosi i analizira aktuelne ideje, dešavanja i teme iz domena savremene vizuelne umetnosti bez geografskih određenja, nudeći prostor za postavljanje pitanja i iniciranje razgovora o umetnosti današnjice.

 

 

Baza Supervizuelne nalazi se u Beogradu.

 

 

Redakciju Supervizuelne čine:

Ana Bogdanović, Žolt Kovač, Isidora M. Nikolić, Saša Tkačenko i Ivan Šuletić.