Supervizuelna - Magazin za savremenu umetnost.
  • RAZGOVORI
  • MONITOR
  • MUSTRA
  • Blog
  • MAPA
  • REGISTRATOR
  • SNEAK PEEK
MENU
  • RAZGOVORI
  • MONITOR
  • MUSTRA
  • Blog
  • MAPA
  • REGISTRATOR
  • SNEAK PEEK
From Diaspora to Diversities (II)
  • Monitor
  • 06.06.2016.
  • Fotografije: Jelena Mijić
  • 0
    2894

From Diaspora to Diversities (II)

Druga izložba From Diaspora to Diversities u galeriji Remont otvorena je 30. maja i predstavlja radove četvoro umetnika – Nermina Durakovića, Ivane Ivković, Hane Miletić i Neli Ružić. Kustos izložbe je Miroslav Karić.

 

 17

 

18

 

20

 

21

 

 

Ciklus izložbi u okviru regionalnog projekta From Diaspora to Diversities ima za cilj da kroz umetničke produkcije i prakse autora/ki različitih generacija rasvetle neke od tema i pitanja vezanih za fenomen dijaspore u savremenim kontekstima. Promišljajući sam pojam izvan dominantnih etnocentričnih i etničkih definicija, u fokusu se tako nalazi širok spektar iskustava privremenih i trajnih izmeštanja iz matičnih sredina odnosno života i/ili rada “negde napolju”. Redefinisanje termina i koncepta dijaspore je već neko vreme u žiži teorijskih debata. Diskusije su posebno inicirane novim konstelacijama globalnih društveno-političkih, tehnoloških, komunikacionih tokova i kretanja, povećane internacionalne mobilnosti ili recimo poslednje dve decenije sve prisutnijeg i intenzivnijeg kulturnog nomadizma razvijanog kroz hiperprodukciju međunarodnih događaja i rezidencija za umetnike i kulturne radnike širom sveta. Kakva su iskustva u svakodnevnom i profesionalnom životu, koji su sve izazovi u prilagođavanjima i interakcijama sa specifičnostima drugih/nematičnih sredina polazna su pitanja u projektnim istraživanjima različitih vidova dijasporske egzistencije i povoda migracionih kretanja aktera međunarodne umetničke i kulturne scene poreklom sa Zapadnog Balkana. Na izložbama će biti predstavljeni umetnici/ce koji su druga generacija dijaspore, umetnici/ce koji trenutno žive i rade u inostranstvu, kao i autori/ke koji transnacionalnu mobilnost, česte i privremene boravke u različitim geografskim, kulturnim, društvenim kontekstima značajno integrišu u svoju umetničku praksu.

 

 

01

 

02

 

05

 

07

 

 

Umetnici predstavljeni na drugoj izložbi u okviru projekta From Diaspora to Diversities problematikom migracijskih identiteta i izmeštenosti u nova, domicilna okruženja se bave kako iz perspektive drugačijih životnih oklonosti koje su ih u iste inicirale, tako i kroz divergentne poetičke i estetske koncpecije. Njihovi radovi u tematskom smislu polaze u neposrednim istraživanjima savremenih i/ili istorijskih socio-političkih miljea od, uslovno rečeno, bliskih evropskih zemalja do vrlo udaljenih područja poput centralne Amerike i Bliskog Istoka. Fotografija, video, instalacija, objekti, crteži, umetnička knjiga mediji su i izrazi kroz koje umetnici nastoje da artikulišu svoje opservacije, doživljaje i uodnošavanja sa dinamikama, sistemima, mentalitetskim karakteristikama, identitetskim raznolikostima gradova, država, geografskih prostora u kojima se privremeno ili trajno nalaze. Autori ih beleže, prenose i dalje elaboriraju bilo u dokumentarnom tonu ili krajnje ličnoj, intimnoj refleksiji, uvodeći posmatrača u teme i narative o individualnim i kolektivnim sećanjima na dramatične događaje, o nomadskoj egzistenciji i putovanjima kao introspekcijskom procesu, o subkulturnim uticajima u dijasporskim/manjinskim zajednicama, o evropskim imigracionim politikama, integracionim normama i insularnosti, o fenomenu vremena u kontekstu promena i povezanosti između različitih društava i kultura…

 

 

09

 

14

 

16

 

25

 

 

Izložba From Diaspora to Diversities će biti otvorena do 17. juna.

 

 

26

 

 

Projekat From Diaspora to Diversities se realizuje u saradnji Remont – nezavisne umetničke asocijacije (Beograd), Evropskog kulturnog centra Esperanza (Skoplje), Kunst Ost (Grac) i Instituta za suvremenu umjetnost (Zagreb).
Projekat From diaspora to diversities se realizuje uz podršku: Balkanski fond za umetnost i kulturu (BAC), www.balkansartsandculture.fund; Kooperativa – regionalna platforma za kulturu www.platforma-kooperativa.org; Ministarstvo spoljnih poslova – Uprava za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu http://www.dijaspora.gov.rs/

 

 

13

  • S one strane nevidljivog

    S one strane nevidljivog

    Prelazak ni iz čega u složeno telo razvijene jedinke, jedno je od čuda života koja se neprekidno događaju...

  • Confessional

    Confessional

    Flu_OpenLAB, 01-10.12.2022. Rajićeva 10b, Beograd     Tekst koji sledi prati prvi projek...

  • PET IZ ŠEST u Galeriji FLU

    PET IZ ŠEST u Galeriji FLU

    Grupa studenata sa slikarskog odseka, iz klase broj šest, master akademskih studija, Fakulteta likovnih umetn...

  • Jana Gligorijević: Poetika kadriranja Japana

    Jana Gligorijević: Poetika kadriranja Japana

    Drugom samostalnom izložbom fotografija u Ustanovi kulture Stari grad Jana Gligorijević se nadovezuje na fot...

  • NAUKA, UMETNOST I „MEJKERS“ KULTURA U BEOGRADU TOKOM NOVEMBRA

    NAUKA, UMETNOST I „MEJKERS“ KULTURA U BEOGRADU TOKOM NOVEMBRA

    Od 14. novembra do 8. decembra, Centar za promociju nauke organizuje manifestaciju koja povezuje nauku i umetn...

Share:
Supervizuelna komentari (0)
Facebook komentari ()

Click here to cancel reply.
Ostavite komentar

Finale Nagrade D. B. Mangelos 2017

Finale Nagrade D. B. Mangelos 2017

U ponedeljak 26. juna u 19 časova se u galeriji Remont otvara se izložba finalista Nagrade Dimitri...

Finalisti nagrade Dimitrije Bašičević Mangelos 2017

Finalisti nagrade Dimitrije Bašičević Mangelos 2017

Izložbu finalista Nagrade Dimitrije Bašičević Mangelos imaćete priliku da posetite u ponedelja...

Pokretni hronotopi

Pokretni hronotopi

U galeriji Remont je 15. maja otvorena izložba Mladena Bundala "Pokretni hronotipi".   “Pokret...

Neda Kovinić / Crna sam ali lepa

Neda Kovinić / Crna sam ali lepa

Neda KovinićCrna sam ali lepaGalerija Remont18/04 - 05/05/2017.         Projekat Crna sa...

Večera za zeca

Večera za zeca

Dvojica umetnika koji su na svojstven način obeležili scenu devedesetih predstavili su radove na i...

supervizuelna@gmail.com

ISSN 2334-8038_supervizuelna (online)

Supervizuelna je elektronski magazin za savremenu umetnost i vizuelnu kulturu.Supervizuelna beleži, prenosi i analizira aktuelne ideje, dešavanja i teme iz domena savremene vizuelne umetnosti bez geografskih određenja, nudeći prostor za postavljanje pitanja i iniciranje razgovora o umetnosti današnjice.

 

 

Baza Supervizuelne nalazi se u Beogradu.

 

 

Redakciju Supervizuelne čine:

Ana Bogdanović, Žolt Kovač, Isidora M. Nikolić, Saša Tkačenko i Ivan Šuletić.