Supervizuelna - Magazin za savremenu umetnost.
  • RAZGOVORI
  • MONITOR
  • MUSTRA
  • Blog
  • MAPA
  • REGISTRATOR
  • SNEAK PEEK
MENU
  • RAZGOVORI
  • MONITOR
  • MUSTRA
  • Blog
  • MAPA
  • REGISTRATOR
  • SNEAK PEEK
Bill Viola u Parizu
  • Blog
  • 17.04.2014.
  • Piše Mihaela Vujnović / Fotografije Mihaela Vujnović
  • 0
    3428

Bill Viola u Parizu

Retprospektiva radova američkog umetnika Billa Viole otvorena je u Grand Palais u Parizu. U istoriji Francuskih nacionalnih galerija ovo je prva izložba posvećena isključivo video radovima i obuhvata 20 dela ostvarenih tokom skoro četrdeset godina (1977-2013) umetnikove karijere.

 

 

 

IMG_20140416_115500

 

 

 

Radovi su raspoređeni na prostoru površine 3000 m2 u niz velikih, zamračenih prostorija. Iako je izložba retrospektivna, radovi nisu hronološki rapoređeni već su podeljeni u tri tematske celine od kojih svaka postavlja jedno od tri ključna pitanja: Ko sam ja?, Gde sam ja?, i Gde idem?. Izložba je zasnovana na motivu putovanja. Neki od radova su prikazani na ekranima većih i manjih dimenzija, samostalno, u vidu diptiha ili triptiha, neki na malim LCD ekranima i monitorima, dok su neki predstavljeni u vidu projekcije na zidu. Radovi variraju u dužini od nekoliko minuta do nekoliko sati, nastojeći da “izvajaju vreme”.

 

U predizložbenom periodu realizacije ove izložbe Kira Perov, Violina supruga i partner od 1978. godine, ujedno i izvršni direktor Bill Viola studija, bila je u direktnom kontaktu sa Jerome Neutres, organizatorom i predstavnikom Grand Palais, ali i sa arhitektama, majstorima i ostalim osobljem koji su tri meseca radili na ostvarivanju preduslova za zvanično predstavljanje radova publici. Tehničko osoblje pobrinulo se da sva tehnička oprema bude sakrivena od očiju publike.

 

 

 

IMG_20140416_123155

 

 

 

Bill Viola svoj stvaralački izraz razvija u kontekstu bliskom eksperimentalnom filmu, FLUXUS pokretu, avangardnoj muzici, umetnosti performansa i postmodernog plesa. 70-ih godina, kada dolazi u kontakt sa prvom kamerom, Viola započinje svoju umetnost videa, kao što je i navedeno u katalogu izložbe: „Ja sam rođen u isto vreme kad i video. Odrasli smo zajedno”.

 

Fokusirajući se kako na intimna, tako i na univerzalna iskustva, umetnik izražava emocionalna i spiritualna putovanja kroz velike metafizičke teme kao što su život, smrt, transformacija, preobraženje, vreme, prostor. Koristeći unutrašnji jezik subjektivnih misli i kolektivnih sećanja, njegovi radovi komuniciraju sa brojnom publikom, koja radove doživljava ili direktno ili asocijativno na osnovu svog ličnog, intimnog iskustva i spoznaje. Bill Viola koristi video, ali referira na likovne rezultate renesansnih umetnika od pre više vekova. Na nivou pojavnosti pigmenti svoju zamenu nalaze u pikselima, dok se na nivou sredstva izraza umesto četkica koristi kamera. Svetlost i strast na licima, uspenje, suze Madone, sveprisutni su, ali u reinterpretiranoj formi slika u pokretu, snimljenih usporeno, što istovremeno predstavlja glavno obeležje njegovih radova. Video je medijum koji omogućava usporavanje vremena odnosno relativizaciju ljudskog temporalnog iskustva. Usporavanjem slike omogućena nam je duhovna i mentalna senzacija. Senzorne igre usporavanja vremena, suspendovanja, stanja mirovanja, sa pauzama i preklapanjima, stvaraju intiman splet okolnosti pri kojima gledalac biva naveden na iskustvo blisko meditaciji. Gledalac se prvenstveno ustremljuje na trenutak početka rada da bi, prepoznajući i prolazeći kroz višeslojnu prirodu dela, stigao do značenjskog centra odnosno do same suštine rada. U vremenu leži tajna otkrivanja misterije Violinih radova.

 

 

 

IMG_20140416_122854

 

 

 

Viola izdvaja nekoliko važnih događaja koji su snažno uticali na promenu njegovog razmišljanja i rada. Prvi, kojeg se već nekoliko puta doticao u svojim mnogobrojnim predavanjima i intervjuima, tiče se njegovog iskustva kao šestogodišnjaka kada se, boraveći na odmoru sa porodicom, umalo udavio u jezeru. On smatra da je ovo iskustvo u velikoj meri uticalo na njegovu delatnost i samo postojanje u umetničkom svetu. Viola opisuje ono što je doživeo u trenucima utapanja. Naime, nije osetio nikakav strah i u trenucima doticanja dna jezera ukazale su mu se najlepše slike ikada: svetlost i raj, kojih se i danas seća. Ova trauma je najevidentnije uticala na njegove najkasnije radove kao što je „The Dreamers” (2013) u kojima na nekoliko pravougaonih, vertikalno postavljenih ekrana prikazuje osobe različitih polova i starosnih dobi kako spavaju pod vodom. Voda je prisutna u najvećem broju njegovih radova: tela uronjena u vodu, figure snimljene u svojoj refleksiji, skok u vodu, pljusak, poplave. Ovo iskustvo je primetno i na početku njegove karijere u radu „The Reflecting Pool” (1977-1979) postavljenog na samom početku izložbe. Ovaj rad je nastao u periodu od dve godine i zasniva se na temama rođenja, krštenja, prolaznosti i sećanja. “The Reflecting Pool” je delo koje remeti i umiruje podsvest, a da nismo nužno svesni tog čina. Kao i svi radovi, ni ovaj ne daje odgovor na postavljena pitanja, jer kako Viola smatra, nema odgovora na pitanja o rođenju i smrti. Oni su osuđeni da budu doživljeni, mogu biti razmatrani i istraživani, ali nikada konačno rešeni.

 

 

 

IMG_20140416_122050

 

 

 

Drugo iskustvo je smrt njegovih roditelja 90-ih godina koja fundamentalno menja njegov rad. Tada nastaje niz radova, od kojih je na sadašnjoj izložbi predstavljen „Man Searching for Immortality/Woman Searching for Eternity” (2013). Teme vremena i prolaznosti su sastavni deo ove projekcije sa naglašenom krhkošću ljudskog života. Ovo delo je predstavljeno kao diptih projektovan na vertikalno postavljene ploče crnog granita na kojima su prikazani muškarac i žena kako svetlećom baterijom istražuju svoja naga tela. Estetski, svetla tela su u drastičnom kontrastu u odnosu na crni granit i podsećaju na Direrov rad „Adam i Eva” koji takođe obuhvata slične teme smrtnosti i humanosti.

 

Osim toga, Viola ističe da su boravci u Japanu, Sahari, Tunisu, Baliju, Javi, Indiji, i petomesečno putovanje jugozapadnom Amerikom provedeno u snimanju pustinje sa različitim specijalnim kamerama ostavili traga u njegovim radovima.

 

 

 

IMG_20140416_121512

 

 

 

Izložba obuhvata mnoga poznata dela kao što su „Catherine’s Room” (2001) – serija od pet malih televizijskih ekrana koji prikazuju svakodnevne jednostavne poslove žena: šivenje, čitanje, pisanje. U svakoj prostoriji može se videti prozor i grana drveta koje se menja u zavisnosti od doba dana i sezone. „The Sleep of Reason” (1988) – video rad omaž Gojinom delu „The Sleep of Reason Produces Monsters” – u kome se bljeskovi čovekovih noćnih mora projektuju na zidove prostorije koja predstavlja sobu u kojoj se nalaze jedna komoda, lampa, televizor, digitalni sat i vaza sa veštačkim ružama. Takođe je izložen rad „Fire Woman” (2005) u kojem ženska silueta stoji ispred zida vatre. Prema katalogu, to je slika koja se javlja u oku „čoveka u trenutku smrti”. „The Quintet of the Astonished” (2000) podseća na slike Karavađa (Caravaggio) u kojima pet osoba veoma usporeno komuniciraju.

 

 

 

IMG_20140416_121409

 

 

 

Više od istorijskog pregleda Violinih radova, ovo je duga seansa meditacije. Izložba se može pogledati do 21. jula 2014.

.

 

  • IZLOŽBA „ZVEZDANE GESTE”

    IZLOŽBA „ZVEZDANE GESTE”

    U Umetničkom prostoru U10 od 20. maja do 10. juna otvorena je izložba Jelene Visković i Akinšole Lauansona...

  • S one strane nevidljivog

    S one strane nevidljivog

    Prelazak ni iz čega u složeno telo razvijene jedinke, jedno je od čuda života koja se neprekidno događaju...

  • Confessional

    Confessional

    Flu_OpenLAB, 01-10.12.2022. Rajićeva 10b, Beograd     Tekst koji sledi prati prvi projek...

  • Galerija RIMA na VIENNACONTEMPORARY 2018

    Galerija RIMA na VIENNACONTEMPORARY 2018

    Na globalnoj savremenoj umetničkoj sceni umetnički sajmovi predstavljaju vremenski kratkotrajnu platformu sa...

  • Godišnja izložba FLU 2018.

    Godišnja izložba FLU 2018.

    Tradicionalna godišnja izložba studentskih radova Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu trajala je od 10. ...

Share:
Supervizuelna komentari (0)
Facebook komentari ()

Click here to cancel reply.
Ostavite komentar

Mihaela Vujnović / Sve na broju

Mihaela Vujnović / Sve na broju

  Ove nedelje u galeriji Srpskog kulturnog centra u Istri (SKUC) sa sedištem u Puli je 22. a...

Mihaela Vujnović / Priđi bliže da ne vidiš ništa

Mihaela Vujnović / Priđi bliže da ne vidiš ništa

Mihaela Vujnović Priđi bliže da ne vidiš ništa Galerija Doma omladine Beograda 06/09/2016 - ...

Dragana Žarevac

Dragana Žarevac

Pitanja za Supervizuelnu povodom izložbe u Galeriji Beograd (4. 12 – 22. 12. 2014.) a i inače ...

Vladimir Nikolić / Kraj sveta

Vladimir Nikolić / Kraj sveta

Razgovaramo sa Vladimirom Nikolićem o njegovoj izložbi "Kraj sveta" koja je otvorena 23. oktobra u...

Henri Matisse: The Cut-Outs

Henri Matisse: The Cut-Outs

Sa više od 460 hiljada posetilaca od otvaranja u proleće ove godine izložba Anri Matisa (Henri Ma...

supervizuelna@gmail.com

ISSN 2334-8038_supervizuelna (online)

Supervizuelna je elektronski magazin za savremenu umetnost i vizuelnu kulturu.Supervizuelna beleži, prenosi i analizira aktuelne ideje, dešavanja i teme iz domena savremene vizuelne umetnosti bez geografskih određenja, nudeći prostor za postavljanje pitanja i iniciranje razgovora o umetnosti današnjice.

 

 

Baza Supervizuelne nalazi se u Beogradu.

 

 

Redakciju Supervizuelne čine:

Ana Bogdanović, Žolt Kovač, Isidora M. Nikolić, Saša Tkačenko i Ivan Šuletić.